Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

26. mája 2011

Líbya predložila návrh na prímerieŠpanielska vláda vo štvrtok oznámila, že dostala správu od líbyjského premiéra al-Bagdádího Alího al-Mahmúdího, v ktorej ponúka uzavretie prímeria s povstalcami ...Zdieľať
libya Ilustračné fotoFoto: SITA/AP MADRID 26. mája (WEBNOVINY) - Španielska vláda vo štvrtok oznámila, že dostala správu od líbyjského premiéra al-Bagdádího Alího al-Mahmúdího, v ktorej ponúka uzavretie prímeria s povstalcami bojujúcimi proti režimu Muammara Kaddáfího. Ako informoval nemenovaný hovorca kancelárie španielskeho premiéra Josého Luisa Rodrígueza Zapatera, návrh predpokladá "dohodu o možnom prímerí", Madrid však podľa neho "musí povedať to isté ako ostatné európske vlády". "Samozrejme sme všetci za to, aby bolo v Líbyi uzavreté prímerie, ale vyžaduje si to stanovenie niekoľkých podmienok," dodal hovorca, ktorého slová tlačová agentúra AFP nekonkretizovala.


Španielsko o najnovšom odkaze informovalo po tom, ako britský denník The Independent zverejnil správu, podľa ktorej al-Mahmúdí rozoslal zahraničným lídrom ponuku na okamžité prímerie monitorované pozorovateľmi OSN.

Ako vyplýva z listu, ktorý má denník k dispozícii, Kaddáfího režim je pripravený nadviazať dialóg s povstalcami, vyhlásiť obojstrannú amnestiu, odškodniť obete konfliktu a pripraviť návrh novej ústavy. Nová iniciatíva zo strany Tripolisu nasleduje po zintenzívnení náletov Severoatlantickej aliancie, zatiaľ čo prezident Spojených štátov Barack Obama a britský premiér David Cameron v stredu varovali, že skoré ukončenie intervencie v Líbyi je nepravdepodobné. The Independent pritom tvrdí, že líbyjský premiér ustúpil od predošlej politiky, keďže vo svojom liste už netrvá na tom, že Kaddáfí musí byť súčasťou budúcnosti krajiny. Al-Mahmúdí navyše uznáva, že nepokoje v Líbyi sú "súčasťou širšieho sledu udalostí v celom arabskom svete".

Líbyjský premiér vo štvrtok potvrdil, že Tripolis "požiadal Organizáciu Spojených národov a Africkú úniu, aby stanovili termín prímeria, vyslali zahraničných pozorovateľov a prijali opatrenia potrebné" na zastavenie bojov, vylúčil však možnosť, že by Kaddáfí odišiel do ústrania. Africkí lídri, ktorí sa stretli na summite venovanom Líbyi v etiópskej metropole Addis Abeba, medzitým vyzvali Západ na zastavenie náletov, aby tak umožnil vyriešenie konfliktu politickou cestou. Predstaviteľ aliancie, na ktorého sa odvoláva AFP, však túto požiadavku odmietol s tým, že Kaddáfího sily najprv musia zastaviť útoky na civilistov a umožniť neobmedzený a bezpečný prísun humanitárnej pomoci. Najnovší návrh na prímerie medzitým odmietli aj Spojené štáty, ktoré ho označili za nedôveryhodný.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
HAAG: Karadžiča mrzí, že Mladič stratil slobodu
<< predchádzajúci článok
Dvaja neúspešní prezidentskí kandidáti idú do väzenia

Líbya predložila návrh na prímerie - diskusné fórum čitateľov