Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Šport    MS 2006 - Futbal

10. júla 2006

Lippi na vrchole blaha, Domenech neskrýval sklamaniePäťdesiatštyriročný Domenech po finálovom ...Zdieľať
BERLÍN 10. júla (WEBNOVINY) - Na tvári francúzskeho trénera Raymonda Domenecha sa zračilo obrovské klamanie, tvár jeho konkurenta na talianskej lavičke Marcella Lippiho žiarila radosťou. Päťdesiatštyriročný Domenech po finálovom súboji s Talianskom na futbalových MS 2006 vyhlásil, že tento zápas pre neho nepriniesol nič pozitívne a obvinil talianskych hráčov, že vyprovokovali Zidana k činu, po ktorom ho argentínsky rozhodca Elizondo v predĺžení vylúčil. "Mužom zápasu je Materazzi a nie Pirlo, ktorého určila FIFA," zdôraznil Domenech narážajúc na to, že Materazzi vyprovokoval Zidana k tomu, aby ho hlavou udrel do hrude. "So smútkom v duši som sledoval, ako nešťastne sa Zinedine lúčil s kariérou. Bol to skvelý futbalista a na šampionáte odohral výborné zápasy. Videli ste, čo sa s ním dialo 80 minút a rozhodca nič neurobil proti tomu, potom pochopíte jeho konanie. Neospravedlňuje ho to, ale dá sa to pochopiť."

Raymond Domenech, ktorého francúzske médiá po nevýrazných výkonoch v základnej skupine tvrdo kritizovali, na tlačovej besede po finále priznal, že zatiaľ nepremýšľal o pozitívach duelu s Talianskom a ani o pozitívach záverečného turnaja MS. "V tejto chvíli vládne v mojej duši najmä sklamanie. Som hlboko sklamaný, vzhľadom na vývoj zápasu sme si zaslúžili vyhrať. Iba víťazstvo je krásne a nám ušlo v poslednej chvíli. Mohol by som povedať, že to nebolo zlé, ale majstrami sveta sú Taliani. V predĺžení už zjavne hrali tak, aby sa dopracovali k penaltám, lebo to bola ich jediná šanca ako uspieť," vravel roztrpčený francúzsky tréner.
Titul majstra sveta je pre Marcella Lippiho absolútnym vrcholom jeho kariéry. Päťdesiatosemročný sivovlasý kormidelník v minulosti získal s Juventusom viacero titulov v Serii A, dokonca vyhral aj Ligu majstrov, ale titul majstra sveta na reprezentačnej úrovni považuje za niečo úplne špecifické. "Osobne prežívam úžasné pocity. Tie sa vymykajú klasickým pocitom radosti, ktoré som doteraz vo futbale zažíval. Titul venujem svojej rodine," komentoval krátko po finálovom berlínskom triumfe nad Francúzskom Lippi. Kým on vyzdvihoval morálku a tímového ducha svojich zverencov, hráči zasa jeho skvelé trénerské schopnosti. Tie sa prejavili najmä v semifinále s Nemeckom, keď pred predĺžením prekvapujúco posilnil útok a v ňom potom "squadra azzurra" nad domácimi suverénne dominovala. "Nikdy predtým som nemal takého skvelého trénera ako je Lippi. Má schopnosť zakaždým dostať z hráčov 120 percent a pritom nás všetkých dáva na rovnakú úroveň. Berie nás ako osobnosti," konštatovala brankárska jednotka Talianska a zrejme aj celého šampionátu v Nemecku Gianluigi Buffon.
Taliansko neprehralo pod Lippim už 25 zápasov v rade a predstavitelia domácej futbalovej federácie (FIGC) zrejme urobia všetko preto, aby zostal pri reprezentačnom kormidle. Zmluva s "azúrovými" mu totiž vypršala zarovno s koncom šampionátu v Nemecku. "Čo budem robiť vo futbale ďalej, sa dozviete tak za 15 - 20 dní. Teraz to nebudem riešiť. Každopádne však nebudem trénovať Manchester United," vyvrátil šíriace sa fámy o jeho odchode do Anglicka. Zatiaľ čo Taliansko dopochodovalo k štvrtému titulu, Lippi sa stal v histórii futbalu prvým trénerom s najcennejšími trofejami z Ligy majstrov (v roku 1996 s Juventusom) aj majstrovstiev sveta.
SITA, AFP,AP

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Zidane štvrtým strelcom, ktorý skóroval v dvoch finále
<< predchádzajúci článok
Tottiho oslavy zmiešané s úvahou o budúcnosti