Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

17. apríla 2012

Maďarsko chce oživiť rokovania o GabčíkoveMaďarská vláda sa pokúsi obnoviť rokovania so Slovenskom o prehodnotení spornej zmluvy o sústave vodných diel na Dunaji a vypracovaní novej, ktorá by ju mala doplniť alebo nahradiť. ...Zdieľať
gabcikovo BUDAPEŠT 17. apríla (WEBNOVINY) - Maďarská vláda sa pokúsi obnoviť rokovania so Slovenskom o prehodnotení spornej zmluvy o sústave vodných diel na Dunaji a vypracovaní novej, ktorá by ju mala doplniť alebo nahradiť.


Tlačovú agentúru MTI o tom v pondelok informoval vládny splnomocnenec Marcel Szabó, ktorého premiér Viktor Orbán poveril vyjednávaním so Slovenskom.

Nová zmluva by mala vzniknúť v súlade s rozhodnutím Medzinárodného súdneho dvora (ICJ) z roku 1997, keď sudcovia nariadili obom stranám sporu, aby sa dohodli na jeho doriešení.

Pôvodnú zmluvu o vybudovaní priehrad na Dunaji uzavreli Maďarsko a Československo ešte v roku 1977, a podľa rozhodnutia ICJ sa ňou Budapešť musí naďalej riadiť napriek tomu, že v roku 1992 od nej odstúpila.

Ako uviedol Szabó, nová dohoda by mala podrobne riešiť otázku obojstranne prijateľného spôsobu využívania spoločného úseku Dunaja a vodného diela Gabčíkovo v súlade s environmentálnymi požiadavkami.

Splnomocnenec v tejto súvislosti poznamenal, že po otvorení Gabčíkova v roku 1992 Československo odviedlo 83 percent vody na svoje územie, čo malo výrazne negatívne dôsledky pre kvalitu vody a faunu v pôvodnom koryte.

Podľa Szabóa je teraz "najvyšší čas, aby bola táto bolestivá rana zahojená", pričom vyjadril presvedčenie, že na obnovenie rokovaní je pripravená aj slovenská strana.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Košické zväzy navrhujú za predsedu SDKÚ Viliama Novotného
<< predchádzajúci článok
DATALAN dodal špičkové HD štúdio trnavským študentom

Maďarsko chce oživiť rokovania o Gabčíkove - diskusné fórum čitateľov