Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

25. augusta 2010

Matka Tereza by sa vo štvrtok dožila 100 rokovIndická katolíčka sa modlí počas špeciálnej svätej omše pri príležitosti stého výročia narodenia Matky Terezy. Omša prebieha v Katedrále Nepoškvrneného srdca Panny Márie a Matky Terezy v Baruipure. Táto katedrála je vôbec ...Zdieľať
matka tereza by mala 100 narodeniny Indická katolíčka sa modlí počas špeciálnej svätej omše pri príležitosti stého výročia narodenia Matky Terezy. Omša prebieha v Katedrále Nepoškvrneného srdca Panny Márie a Matky Terezy v Baruipure. Táto katedrála je vôbec prvým chrámom spoluzasväteným Matke Tereze.

Foto: AP Photo/Bikas Das
BRATISLAVA 25. augusta (WEBNOVINY) - Svet si vo štvrtok pripomenie obetavú, hrdinskú a milujúcu ženu, ktorá by oslávila sté narodeniny. Matka Tereza, známa aj ako Anjel milosrdenstva, blahorečená držiteľka Nobelovej ceny za mier, sa narodila 26. augusta 1910 albánskym rodičom v dnešnom macedónskom hlavnom meste Skopje, ktoré vtedy patrilo k Otomanskej ríši. Počas života získala indické štátne občianstvo.

Agnes Gonxha Bojaxhiu pricestovala do Indie v roku 1929 a o dva roky zložila prvé sľuby a prijala meno, pod ktorým ju neskôr spoznal celý svet. Okrem indického mesta Kalkata sa chystajú významné výročie ženy, ktorá opustila tento svet v roku 1997, osláviť v Macedónsku, ale aj na newyorskom Times Square, ktoré pokryjú modré a biele bilboardy - farby sárí, aké nosia členky jej rehoľného rádu Kongregácia misionárok lásky. Indické železnice pri tejto príležitosti predstavia Expresný vlak Matky Terezy modrej farby, Kalkata tiež pripravuje medzinárodný filmový festival, na ktorom budú premietať dokumenty a biografické snímky o jej živote a práci. Jej hrob sa stal veľmi rýchlo pútnickým miestom. Podľa arcibiskupa z Kalkaty Lucasa Sircara sestry vydržali a šíria jej myšlienky aj viac než desaťročie po jej smrti. "Matka Tereza mala charizmu a súcit postačujúci pre celý svet," povedal pre agentúru AFP. "Kým bola nažive, všetko bolo pod jej kontrolou. Potom bolo odrazu všade cítiť prázdnotu," dodal.

Okrem početnej skupiny zbierajúcej dôkazy na určenie jej statusu svätosti má Matka Tereza aj kritikov. Najznámejším z nich je britský autor Christopher Hitchens, ktorý ju obviňuje z toho, že biedu a utrpenie chudobných nepriamo prehlbovala, keď sa nevenovala viac ich vzdelávaniu, bola zásadne proti šíreniu antikoncepcie či interrupcií, ktoré by zachránili mnoho životov a často predišli šíreniu chorôb. Podľa jeho zistení nikdy nezverejnila, ako jej rád nakladal s financiami a darmi, hospice a zdravotnícke zariadenia neboli vybavené základnými liekmi a nespĺňali hygienické normy.

Vatikán obsadil Hitchensa do role Diablovho advokáta, ktorého úlohou je predniesť argumenty proti jej vyhláseniu za svätú. Jediné, na čo sa v tomto prípade čaká, je nevyvrátiteľný zázrak spojený s Matkou Terezou. V roku 2007 sa na verejnosť dostali listy, v ktorých píše o svojej kríze viery a pochybnostiach existencie Boha. Od jej vízie, kedy podľa jej slov hovorila s Kristom na kríži a ten jej vnukol myšlienku žiť medzi chudobnými a pomáhať trpiacim, mala v srdci už len prázdno. "Ježiš vás naozaj veľmi miluje. A pre mňa je ticho a samota taká obrovská, že sa pozerám a nič nevidím, počúvam, ale nepočujem," napísala v roku 1979 kňazovi Michaelovi van der Peetovi. Vatikán tieto listy však nepovažuje za prekážku v ceste k svätosti. Dokazuje to len fakt, že napriek tme v srdci dokázala pokračovať v ceste a napriek všetkým pochybnostiam sa nevzdala v hľadaní Boha. Ako sama tvrdila, bola len "ceruzkou v božích rukách".

SITA/AFP

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
9 detí neprežilo zrážku vlaku s minibusom
<< predchádzajúci článok
Stop kontrole zamestnancov cez Facebook

Matka Tereza by sa vo štvrtok dožila 100 rokov - diskusné fórum čitateľov