Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

09. októbra 2007

Mečiar ide do Európy, chce k liberálomĽS-HZDS sa opäť rozhodla ukončiť obdobie, keď v Európskom parlamente patrila medzi "bezdomovcov“. Ľudovci si v týchto dňoch podali prihlášku do Európskej demokratickej strany. Stalo sa tak ...Zdieľať

BRATISLAVA 9. októbra (WEBNOVINY) - ĽS-HZDS sa opäť rozhodla ukončiť obdobie, keď v Európskom parlamente patrila medzi "bezdomovcov“. Ľudovci si v týchto dňoch podali prihlášku do Európskej demokratickej strany. Stalo sa tak napriek dlhodobo odmietavému stanovisku tejto medzinárodnej organizácie. Hospodárskym novinám (HN) to potvrdil hovorca európskych demokratov Neil Corlett. "Budeme o tejto otázke diskutovať na našom sneme koncom októbra v Bilbao.“ Corlett však tvrdí, že rozhodnutie ešte nepadne.

Hovorca európskych demokratov tiež potvrdil, že stále platí stanovisko, ktoré prezentoval aj šéf strany Graham Watson – o začlenení ľudovcov do ich štruktúr by mohli uvažovať jedine v prípade, že by Vladimír Mečiar nebol predsedom ľudovej strany. Politológ Peter Horváth vysvetľuje, že Mečiara si Európa stále spája s obdobím, keď vládol a stále zostane pre nich politikom, ktorý nemá dobré renomé v politickom spektre. Napriek tomu je Horváth presvedčený, že Mečiar sa svojej pozície nevzdá. "Musí držať celé HZDS v tom, že on je ten pravý, on je ten, kto by to mal dokázať. Je to len obyčajné štandardné divadielko.“ Ústredná tajomníčka ĽS-HZDS Zdenka Kramplová nechcela snahy ľudovcov dostať sa do európskych štruktúr komentovať. „Budeme o tom informovať verejnosť, keď budeme mať konkrétne výsledky.“

Ako ďalej informujú dnešné HN, cez európskych ľudovcov sa chce Mečiarova strana dostať do Aliancie liberálov a demokratov za Európu – tretej najsilnejšej frakcie europarlamentu. Európska demokratická strana je totiž súčasťou tejto aliancie. Mečiar tesne po opätovnom zvolení na poste predsedu ĽS-HZDS avizoval vstup do aliancie. Hovoril dokonca o tom, že prebiehajú rokovania a európski politici jeho stranu akceptujú. Európski liberáli a demokrati však nič také nepotvrdili, skôr naopak. Mečiarovu stranu naďalej považujú za radikálny subjekt, ktorý nezodpovedá liberálnym hodnotám. HZDS ani v minulosti nemalo problém so zmenou smerovania. V roku 2002 napríklad Mečiar vyhlásil, že SDĽ zlyhala a HZDS chce preto "obsadiť priestor v ľavicovom politickom spektre“. Ľudovci sa niekoľko rokov pokúšali pričleniť sa k Európskej ľudovej strane, ktorá združuje konzervatívne a ľudové strany. Patria k nim aj SDKÚ-DS, KDH a SMK. Pre odpor slovenských v súčasnosti opozičných strán sa to však Mečiarovi nepodarilo. Traja europoslanci za ĽS-HZDS tak od zvolenia v roku 2004 pôsobia v parlamente ako nezávislí.

Mečiarova strana má problémy získať zahraničných partnerov už niekoľko rokov. "HZDS nespĺňa kritériá nášho členstva, predovšetkým pre obdobie, keď bolo vo vláde,“ vyhlásil ešte v roku 2002 Sauli Niinistö, predseda výkonného výboru Európskej demokratickej únie (EDU). Vtedajší podpredseda hnutia Rudolf Žiak povedal, že existujú domáce i zahraničné bariéry vstupu. Tie však podľa neho nie sú neprekonateľné, lebo vývoj po parlamentných voľbách 2002 môže byť iný.

SITA© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Trestné oznámenie v súvislosti s Vaľovej výrokmi
<< predchádzajúci článok
V prípade Maddie vymenovali nového šéfa vyšetrovania

Mečiar ide do Európy, chce k liberálom - diskusné fórum čitateľov