Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

31. marca 2011

Medvedev vyhadzuje Putinových ľudí zo štátnych firiemRuský prezident Dmitrij Medvedev sa začal zbavovať politických nominantov v štátnych firmách, za väčšinou ktorých stojí spravidla premiér ...Zdieľať
dmitrij medvedev Dmitrij Medvedev v oceliarňach v Magnitogorsku.Foto: SITA/APMOSKVA 31. marca (WEBNOVINY) - Ruský prezident Dmitrij Medvedev sa začal zbavovať politických nominantov v štátnych firmách, za väčšinou ktorých stojí spravidla premiér Vladimir Putin. Podľa analytikov je za tým jeho snaha oslabiť Putinov vplyv na ekonomiku v krajine a tiež rastúca rivalita medzi oboma lídrami. V roku 2012 sa majú v Rusku konať prezidentské voľby a je pravdepodobné, že exprezident Putin sa bude opäť uchádzať o kreslo hlavy štátu.


Medvedev rozhodol, že štátni nominanti by mali odísť z dozorných rád štátnych podnikov do polovice roka 2011. Ďalším opatrením je vytvorenie možnosti pre menšinových akcionárov v týchto firmách, aby mali prístup k ich účtovníckym záznamom. Putin pritom systém štátnych nominácií vo verejných podnikoch budoval dlhé roky, a týmto spôsobom si podľa kritikov zabezpečoval kontrolu nad veľkou časťou ruskej ekonomiky.

Kremeľ tvrdí, že Medvedevovým cieľom je zlepšiť investičné prostredie v krajine. Analytici však hovoria o politických cieľoch. "Ak sa presadia tieto opatrenia, mocenská rovnováha sa zmení," myslí si Dmitrij Badovskij z Inštitútu pre sociálne systémy. "Toto je Medvedevov signál, že je pripravený uchádzať sa o druhé funkčné obdobie a demonštruje jeho politické odhodlanie a silu," dodáva politológ.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Začal nový tender na stavbu mosta v Trenčíne za 60 mil. eur
<< predchádzajúci článok
Lipšic podá na Štefanova žalobu ako občan

Medvedev vyhadzuje Putinových ľudí zo štátnych firiem - diskusné fórum čitateľov