Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

26. augusta 2015

Migranti by sa mohli usadiť v prázdnych dedinách, navrhla političkaSýrski utečenci podliezajú ochranný žiletkový plot na maďarsko-srbských hraniciach pri obci Röszke neďaleko maďarského Szegedu 26. augusta 2015.Zdieľať
Sýrski utečenci podliezajú ochranný žiletkový plot na maďarsko-srbských hraniciach pri obci Röszke neďaleko maďarského Szegedu 26. augusta 2015. Foto: TASR/AP/Bela Szandelszky
Belehrad 26. augusta (TASR) - Parlamentom vymenovaná predstaviteľka pre ľudské práva v Srbsku Brankica Jankovičová navrhla, aby jej krajina sužovaná úbytkom obyvateľstva požiadala migrantov z Blízkeho východu prúdiacich cez Balkán, nech sa usadia v stovkách prázdnych srbských dedín. Informovala o tom dnes tlačová agentúra Reuters.


Pôrodnosť v Srbsku klesá už niekoľko desaťročí a spolu s odchodom tisícov mladých ľudí za prácou do západnej Európy či Severnej Ameriky tak vznikla krízová situácia - populácia klesla od roku 2002 o vyše päť percent. Stovky dedín sú zväčša vyľudnené.

"Mali by sme uvažovať, že migrantom ponúkneme, aby sa usadili v tých oblastiach Srbska, ktoré sú prázdne," uviedla v utorok pre televíziu B92 Jankovičová, komisárka Srbska pre ochranu rovnosti. "Mal by sa urobiť výber, teda podrobné bezpečnostné preverovanie," dodala.

Tento rok už vstúpilo na územie Srbska približne 100.000 migrantov, mnohí zo Sýrie a ďalších oblastí konfliktov na Blízkom východe. Všetci smerujú cez západný Balkán na sever do Maďarska a európskej schengenskej zóny.

Jankovičovú vymenovali v máji do čela srbského kontrolného orgánu pre ľudské práva a navrhla ju vládna koalícia vedená konzervatívnou Srbskou progresívnou stranou.

Jej návrh vyvolal aj kritiku.

Jelena Miličová, riaditeľka Centra pre euroatlantické štúdie so sídlom v Belehrade, vyhlásila, že návrh je "etnickým inžinierstvom".

"Usadiť migrantov v neobývaných oblastiach, dokonca s ich súhlasom, je absurdné," povedala Miličová pre Reuters. "Ako by sa mohli začleniť do spoločnosti, keď budú žiť v častiach krajiny, kde nie je žiadne hospodárstvo ani ľudia?" položila otázku.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Podozrivý vrah novinárov sa postrelil, je v ohrození života
<< predchádzajúci článok
O slobodu väzneného chorvátskeho expremiéra sa pobijú právnici

Migranti by sa mohli usadiť v prázdnych dedinách, navrhla politička - diskusné fórum čitateľov