Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

08. januára 2020

Ministerstvo zahraničných vecí považuje situáciu na Blízkom východe za nebezpečnúMinisterstvo zahraničných vecí (MZV) vyzýva k diplomatickému riešeniu konfliktu na Blízkom východe. Agentúru SITA o tom informovalo MZV v tlačovej správe. Rezort diplomacie považuje aktuálnu situáciu za ...Zdieľať
8.1.2020 (Webnoviny.sk) - Ministerstvo zahraničných vecí (MZV) vyzýva k diplomatickému riešeniu konfliktu na Blízkom východe. Agentúru SITA o tom informovalo MZV v tlačovej správe. Rezort diplomacie považuje aktuálnu situáciu za nebezpečnú.


Vzťahy medzi Iránom a Spojenými štátmi americkými (USA) sa dostali pod bod mrazu po tom, čo USA raketovým útokom zabili veliteľa iránskych elitných jednotiek Kuds Kásima Sulejmáního na letisku v Bagdade.

Ohrozená stabilita v regióne


Stupňovanie napätia je podľa MZV najhorším možným riešením a rezort diplomacie vyzýva k tomu, aby sa nezväčšovalo, pretože to môže významne ohroziť stabilitu v ťažko skúšanom regióne.

„V tejto súvislosti (MZV pozn. SITA) vyzýva všetky zainteresované krajiny, aby pri riešení zložitej situácie nielen v Iraku, ale v širšom regióne Blízkeho východu uprednostnili diplomatický dialóg. Rezort diplomacie odsudzuje akékoľvek porušovanie medzinárodného práva, najmä Charty OSN, ktorá je pilierom medzinárodnej bezpečnosti a vyzýva všetkých aktérov k dodržiavaniu noriem medzinárodného práva, vrátane medzinárodného humanitárneho práva,” píše sa v tlačovej správe.

Irán podnikol odvetný útok


Americký prezident Donald Trump nariadil v piatok 3. januára raketový útok na iracké letisko v Bagdade, pri ktorom zabili veliteľa iránskych elitných jednotiek Kuds Kásima Sulejmáního a ďalších osem ľudí. Zomrel aj zástupca šéfa irackej milície Abú Mahdí Muhandis, čo môže ohroziť vzťahy medzi USA a Irakom.

Ozbrojený útok má odozvu aj v zahraničí, izraelská armáda je v bojovej pohotovosti. Veľká Británia, Francúzsko a Nemecko vyzývajú na upokojenie situácie. USA vyzvalo svojich občanov v Iraku, aby opustili krajinu, pretože sa dajú očakávať odvetné útoky a celková destabilizácia regiónu.

Irán v stredu v skorých ranných hodinách raketami zaútočil na americké základne v Iraku, Spojené štáty však zatiaľ nehlásia žiadne obete na životoch.


Zdroj: Webnoviny.sk - Ministerstvo zahraničných vecí považuje situáciu na Blízkom východe za nebezpečnú © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Americký prezident Trump v odvete za iránsky útok prisľúbil nové sankcie voči Teheránu
<< predchádzajúci článok
USA uvalili za zmiznutie a smrť civilistov sankcie na viceprezidenta Južného Sudánu

Ministerstvo zahraničných vecí považuje situáciu na Blízkom východe za nebezpečnú - diskusné fórum čitateľov