Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

25. augusta 2010

Miškov chce vyriešiť problémy s pozemkami pod KiouMinister hospodárstva a výstavby Juraj Miškov chce čo najskôr vyriešiť problémy s výkupom pozemkov pod žilinským závodom juhokórejskej automobilky Kia. Na ...Zdieľať
miskov Foto: SITA/Ľudovít Vaniher

BRATISLAVA 25. augusta (WEBNOVINY) - Minister hospodárstva a výstavby Juraj Miškov chce čo najskôr vyriešiť problémy s výkupom pozemkov pod žilinským závodom juhokórejskej automobilky Kia. Na stretnutí to prisľúbil najvyšším predstaviteľom spoločnosti Kia Motors Slovakia. "Minister Miškov vyjadril presvedčenie, že v úzkej súčinnosti so zástupcami ministerstva financií a mesta Žilina sa tento problém dorieši v čo najkratšom čase a tým sa zavŕši ukončenie prvého investičného projektu," informoval rezort hospodárstva.

Majitelia pozemkov z Tepličky nad Váhom a okolitých obcí, ktorým štát nevyplatil sľúbené peniaze za pozemky pod areálom Kia Motors Slovakia, chceli v júni minulého roka kvôli problémom pri výkupe pozemkov protestovať pred automobilkou. Išlo o ľudí, ktorým vláda dovtedy nevyplatila avizované doplatky do sumy 11,62 eura za meter štvorcových, ale aj tých, ktorí nedostali ani základnú sumu. Nemali totiž ukončené dedičské konanie a vyvlastnili ich ako neznámym vlastníkov. Ako vyplýva zo záverečného účtu kapitoly rezortu hospodárstva za minulý rok, spoločnosť Kia Motors Slovakia dostala na úhradu výdavkov na základe uzatvorených dohôd o urovnaní medzi ministerstvom a vlastníkmi pozemkov pod žilinským závodom a na úhradu škody spôsobenej konaním ministerstvom výstavby 709 tis. eur.

Prezident spoločnosti KIA In-Kiu-Bae informoval na stretnutí ministra aj o aktuálnom stave druhého a tretieho projektu rozvoja spoločnosti. "Naznačil aj plány do budúcnosti," dodalo ministerstvo. Šéf slovenského rezortu hospodárstva vyjadril plnú podporu týmto investíciám a deklaroval, že aj súčasná vláda má záujem o pokračujúcu spoluprácu s kórejským investorom.

Kia Motors Slovakia je prvým výrobným závodom spoločnosti Kia Motors Corporation v Európe. Závod v Tepličke nad Váhom pri Žiline bol vybudovaný v období rokov 2004 až 2006. Výroba automobilov ako aj motorov pre osobné automobily bola spustená v decembri 2006. Kia na Slovensku v súčasnosti zamestnáva viac ako 2 800 ľudí a doposiaľ sériovo vyrába automobil Kia cee’d v troch karosárskych úpravách, športovo úžitkový model Kia Sportage a Hyundai ix35. Od decembra 2006 vyrobila spoločnosť Kia Motors na Slovensku už viac ako 570 tis. automobilov, ktoré exportuje do celej Európy. Medzi najväčšie exportné trhy patrí Rusko, Nemecko, Veľká Británia, Poľsko a Taliansko.

SITA

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Samovražedný útok v Bagdade si vyžiadal 11 obetí
<< predchádzajúci článok
Muž nevedel o projektile, ktorý mal v hlave

Miškov chce vyriešiť problémy s pozemkami pod Kiou - diskusné fórum čitateľov