Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

28. decembra 2006

Mladí ľudia v USA chcú prestať fajčiť bez odbornej pomociVäčšina mladých fajčiarov vo veku 16 až 24 rokov sa snaží zbaviť svojho zlozvyku sama, bez použitia odporúčaných metód. Tento fakt vyplynul zo Správy o stave chorobnosti a úmrtnosti, ktorú ...Zdieľať

BRATISLAVA 28. decembra (WEBNOVINY) - Väčšina mladých fajčiarov vo veku 16 až 24 rokov sa snaží zbaviť svojho zlozvyku sama, bez použitia odporúčaných metód. Tento fakt vyplynul zo Správy o stave chorobnosti a úmrtnosti, ktorú vydáva Americké centrum pre kontrolu a prevenciu ochorení. To môže vysvetliť, prečo sú mladí ľudia vo svojich pokusoch prestať fajčiť, neúspešní. Správa uvádza výsledky Národného prieskumu mladých fajčiarov z roku 2003, na ktorom sa zúčastnilo 1827 fajčiarov vo veku od 16 do 24 rokov. "Tých, ktorí sa pokúšali prestať fajčiť, sme sa pýtali na ich znalosť, dostupnosť a použitie asistovaných, alebo neasistovaných metód, ako skončiť s fajčením," uvádza sa v správe. Jednu zo šiestich odporúčaných metód - konzultáciu s odborníkom - vyskúšalo len 20 percent opýtaných. Medzi ostatné patria nikotínové náplasti, liečivá, individuálna psychoterapia, návštevy skupiny a telefonická linka. Na druhej strane šesť z jedenástich neodporúčaných metód vyskúšalo 36 percent respondentov. Najbežnejšou z nich je zníženie počtu vyfajčených cigariet za deň. Takýmto spôsobom sa snažilo prestať fajčiť až 88,3 percenta účastníkov výskumu. Ďalšími populárnymi spôsobmi, ako skoncovať so zlozvykom, je nekupovať si ich, čo vyskúšalo 56 percent mladých fajčiarov. Vyše polovica opýtaných sa snažila viac cvičiť, 47,5 percenta sa pokúšalo odolávať nutkaniu zapáliť si cigaretu spolu s priateľom, 44,5 percenta oznámili okoliu, že prestali s fajčením, a tak sa snažili dosiahnuť svoj cieľ. Viac než tretina respondentov prešla na ľahké cigarety. Mladé dievčatá boli vo vyhľadávaní odbornej pomoci aktívnejšie. Medzi mladými mužmi boli zas populárnejšie nikotínové žuvačky a zvýšená fyzická aktivita. Dievčatá uprednostňujú "nefajčenie vo dvojici", v čom im majú pomôcť vlastnoručne zhotovené brožúrky a videá. "Starosti nám robí vysoký podiel tých, ktorí sa snažili prestať tak, že začali fajčiť ľahké cigarety, alebo používať iné tabakové výrobky. To môže ich šance na úspešný boj so zlozvykom znížiť," uvádza sa v správe.

SITA/Reuters/AP© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Bývanie v blízkosti rušnej premávky zhoršuje dýchanie
<< predchádzajúci článok
Právnik varuje USA pred vydaním Saddáma irackým úradom

Mladí ľudia v USA chcú prestať fajčiť bez odbornej pomoci - diskusné fórum čitateľov