Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

11. februára 2011

Moskva a Tokio chcú opäť riešiť spor o KurilyŠéfovia diplomacie Ruska a Japonska sa v piatok v Moskve pokúsia vyriešiť tiahnuci sa spor o Kurilské ostrovy. ...Zdieľať
kurilske ostrovy Kurilské ostrovy sú predmetom sporu medzi Japonskom a Ruskom už dlhé roky.Foto: SITA/APMOSKVA 11. februára (WEBNOVINY) - Šéfovia diplomacie Ruska a Japonska sa v piatok v Moskve pokúsia vyriešiť tiahnuci sa spor o Kurilské ostrovy.


Rokovanie za zatvorenými dverami, na ktorom sa zúčastní ruský minister zahraničia Sergej Lavrov a jeho japonský kolega Seidži Maehara, sa bude týkať štyroch ostrovov, ktoré obsadili sovietski vojaci na konci druhej svetovej vojny a ktoré Japonsko stále považuje za svoje územie. Spory o ich vlastníctvo bránia Tokiu a Moskve podpísať mierovú zmluvu, ktorá by formálne ukončila ich nepriateľstvo z čias druhej svetovej vojny. Napriek tomu, že ekonomická spolupráca medzi oboma krajinami narastá, v otázke vyriešenia sporu súvisiaceho s vlastníctvom ostrovov bol dosiahnutý len malý pokrok.

O " Kurilskom konflikte" medzi Ruskom a Japonskom sa viac dočítate aj v:

MOSKVA: To, čo robia Japonci, je neakceptovateľné

Medvedev navštívi ďalšie Kurilské ostrovy

Moskva a Tokio sa chcú udobriť

Maehara vo štvrtok to prehlásil, že Rusko nemá žiadne právo okupovať sporné Kurilské ostrovy. Reagoval tak na vyhlásenie ruského prezidenta Dmitrija Medvedeva, podľa ktorého Rusko na ostrovoch rozmiestni ďalšie zbrane. Pred tromi mesiacmi Medvedev ako prvý ruský líder navštívil ostrov ležiaci najbližšie k japonskej pevnine. Tokio na to reagovalo dočasným odvolaním svojho veľvyslanca z Ruska a varovalo pred podobnými návštevami v budúcnosti.

Ostrovy sa nachádzajú v oblasti bohatej na ryby a podľa predpokladov aj na podmorské náleziská ropy a zemného plynu ako aj ložiská zlata a striebra. Ležia iba 10 kilometrov od japonského ostrova Hokkaidó.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Lupiči vykradli banku v Galante a potom nastal výbuch
<< predchádzajúci článok
Thomas Edison by dnes oslávil 164 rokov

Moskva a Tokio chcú opäť riešiť spor o Kurily - diskusné fórum čitateľov