Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

07. augusta 2007

Mosty skončili, ich ideu by mohli ďalej rozvíjať v ČeskuČesko-slovenské nekomerčné periodikum Mosty po 15 rokoch existencie skončilo. Dôvodom je nedostatok peňazí na tlač a distribúciu časopisu. Ako pre agentúru SITA povedala Oľga Janíková, ktorá v ...Zdieľať

BRATISLAVA 7. augusta (WEBNOVINY) - Česko-slovenské nekomerčné periodikum Mosty po 15 rokoch existencie skončilo. Dôvodom je nedostatok peňazí na tlač a distribúciu časopisu. Ako pre agentúru SITA povedala Oľga Janíková, ktorá v marci, po smrti Sone Čechovej prevzala vedenie redakcie dvojtýždenníka, posledné dvojčíslo vyšlo 3. augusta a jeho približne 10-tisícový náklad expedovali prednostne predplatiteľom. Na snahy Mostov o rozvoj dobrých vzťahov štátov strednej Európy by mohol nadviazať pripravovaný projekt zlúčenia Mostov s českým mesačníkom podobného zamerania. Janíková však nešpecifikovala o aké periodikum ide. Podľa nej odchodom Mostov slovenský trh s tlačou stráca ďalšiu alternatívu k bulváru.

Týždenník a neskôr dvojtýždenník Mosty sa venoval česko-slovenskej vzájomnosti od 28. apríla 1992. Vznikol z iniciatívy syna Sone Čechovej Vlada Čecha, zakladateľa Hnutia československého porozumenia. Za vznikom Mostov stála zo začiatku podľa Janíkovej snaha vyvážiť nacionalistické nálady, ktoré sprevádzali rozdelenie Československa a prinášať objektívne informácie o politickom a kultúrnom dianí v oboch štátoch. Po vzniku Visegrádskej štvorky (V4) týždenník začal pravidelne uverejňovať v každom čísle na veľkej ploche aj informácie z Maďarska a Poľska a získal nadtitul Bratislava - Praha - Varšava - Budapešť. Neskôr rozšíril svoj záber nielen o témy o význame a úlohách SR a ČR v regióne strednej Európy, ale zameral sa aj na prínosy ich členstva v Európskej únii. Týmto témam sa chcel venovať aj ďalej, konštatovala Janíková. Ako dodala, keďže Mosty prinášali serióznu výmenu informácií o politickom a kultúrnom dianí bez bulvarizovania tém, nemali o ne záujem komerční inzerenti. Potrebné peniaze získavala redakcia najmä z grantov, čo sa im tento rok nepodarilo úplne naplniť. Od začiatku roka 2003 vychádzali Mosty dvakrát mesačne.

Časopis v novinovom formáte publikoval príspevky v slovenskom a českom jazyku a väčšina, najmä zahraničných autorov doň prispievala bez nároku na honorár. Počas svojej existencie si získal čitateľov nielen na Slovensku a v Českej republike, ale aj v Rakúsku, Francúzsku, Švajčiarsku, Izraeli či v USA. Tešil sa veľkej priazni medzi našimi krajanmi v zahraničí i tými, čo emigrovali z bývalého Československa, dodala Janíková.

SITA© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Michelle Pfeiffer má hviezdu na Chodníku slávy
<< predchádzajúci článok
Dcéra Kate Moss chce kráčať v matkiných šľapajach

Mosty skončili, ich ideu by mohli ďalej rozvíjať v Česku - diskusné fórum čitateľov