Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zaujímavosti

12. mája 2023

Na 20 tisíc ročnom prívesku zo zubu jeleňa našli DNA pravekej ženyZískaná vzorka DNA naznačuje, že nositeľkou predmetu bola žena s genetickými väzbami na pravekých Severoeurázijčanov.Zdieľať
Na 20 tisíc ročnom prívesku zo zubu jeleňa našli DNA pravekej ženy

Skupina vedcov extrahovala vzorku ľudskej DNA nájdenú v 20.000 rokov starom kostenom šperku. 


Prívesok z jelenieho zubu bol objavený v Denisovej jaskyni v Rusku, ktorá už dlhodobo priťahuje pozornosť archeológov.

Tím výskumníkov z nemeckého Inštitútu Maxa Plancka pre evolučnú antropológiu (MPI EVA) použil novú metódu na získanie DNA zachytenej v prívesku a genetický materiál analyzoval, aby získal informácie o jeho predpokladanom majiteľovi. Prívesok má 19.000-25.000 rokov.

Získaná vzorka DNA naznačuje, že nositeľkou predmetu bola žena s genetickými väzbami na pravekých Severoeurázijčanov, ktorí žili približne v rovnakom čase, ale dosiaľ boli lokalizovaní len východnejšie na Sibíri.

Predmety vyrobené z kostí sú porézne, čo umožňuje prenikanie DNA. Novo vyvinutá technika zahŕňa ponorenie predmetov do roztoku fosforečnanu sodného a postupným zvyšovaním teploty sa z nich DNA uvoľní bez poškodenia starobylého artefaktu.

"Naša práca nanovo definuje, ako možno prepojiť kultúrne a genetické záznamy v prehistorickej archeológii," napísali autori štúdie uverejnenej v stredu v časopise Nature.

"Artefakty z kameňov, kostí a zubov sú základom pre naše chápanie stratégií obživy, správania sa a kultúry ľudí," dodáva výskumný tím.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Organizátori: Zelenskyj nemôže predniesť prejav vo finále Eurovízie
<< predchádzajúci článok
Astronómovia zaznamenali doposiaľ najväčšiu kozmickú explóziu