Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

28. mája 2011

Na operáciu ISAF do Afganistanu odchádza aj prvá vojačkaV rámci pravidelnej rotácie odchádza s 215 slovenskými vojakmi na operáciu ISAF do Afganistanu prvýkrát aj jedna vojačka. Kontingent s 216 slovenskými vojakmi, ...Zdieľať
isaf Ilustračné foto SITA/Tomáš BenedikovičMARTIN 28. mája (WEBNOVINY) – V rámci pravidelnej rotácie odchádza s 215 slovenskými vojakmi na operáciu ISAF do Afganistanu prvýkrát aj jedna vojačka. Kontingent s 216 slovenskými vojakmi, piatimi americkými inštruktormi a dvoma psami bude v Kandaháre, Tarin Kowte a Kábule plniť úlohy v strážnych jednotkách, pyrotechnických tímoch, multifunkčných ženijných jednotkách a zastúpenie bude mať aj vo veliteľstvách ISAF.


Štábna nadrotmajsterka Ľubica Vojtová má byť akousi prvou lastovičkou s úlohou nájsť miesto pre ďalšie slovenské vojačky. „Svojím spôsobom ide o zisťovanie, analýzu toho, na ktoré pozície by sme mohli v budúcnosti ženy vysielať. J

e to taká prvá lastovička s tým, že bude plniť úlohu veliacej poddôstojníčky strážnej jednotky, aby zistila v celom kontingente, kde a aké pozície by mohli v budúcnosti slovenské vojačky v operácii plniť,“ uviedol pre agentúru SITA zástupca veliteľa slovenského kontingentu v Afganistane Milan Vanga.Slovenská armáda chce zlepšiť aj informovanosť verejnosti o úlohách a výsledkoch vojakov pôsobiacich v Afganistane a preto Milan Vanga ako skúsený hovorca ozbrojených síl a aktuálne zástupca veliteľa odchádzajúceho kontingentu dostal osobitné úlohy. „Z rôznych prieskumov sa nám potvrdzuje, že ľudia majú mnohokrát skreslené informácie o tom, čo reálne naši vojaci v operácii vykonávajú. Preto je jednou z mojich úloh, z prvej ruky, pravdivo a včas informovať o tom, čo sa reálne robí a doplniť to o nejaký fotografický, prípadne filmový materiál, aby si človek na Slovensku mohol urobiť obraz, čo sa deje von,“ povedal Vanga.

Domov na Slovensko sa budúci týždeň vráti 205 vojakov a dva psy, kontingenty takto rotujú každých šesť mesiacov. Na každú misiu, po polročnom špeciálnom cvičení, vyberú vždy tých najlepších. Slovenská republika je zapojená do operácie ISAF od roku 2004, doposiaľ sa v nej vystriedalo 1 679 slovenských vojakov.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Slota dnes pôjde do rómskej osady Podskalka
<< predchádzajúci článok
Vláčik Magda dnes vyrazí opäť do Slavošoviec

Na operáciu ISAF do Afganistanu odchádza aj prvá vojačka - diskusné fórum čitateľov