Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zaujímavosti

22. novembra 2019

Na peruánskej planine Nazca objavili desiatky nových obrazcov, zobrazujú ľudí aj zvieratá


Tagy: Nazca vedci

Japonskí vedci objavili v blízkosti známych obrazcov na planine Nazca v južnom Peru desiatky nových geoglyfov. Obrazce vyryté v púšti zobrazujú ľudí, vtáky a rôzne zvieratá vrátane ťavy, dvojhlavého hada ...Zdieľať
nasca 676x415 22.11.2019  - Japonskí vedci objavili v blízkosti známych obrazcov na planine Nazca v južnom Peru desiatky nových geoglyfov. Obrazce vyryté v púšti zobrazujú ľudí, vtáky a rôzne zvieratá vrátane ťavy, dvojhlavého hada či mačky. Jeden takýto obrazec pritom vedci našli s pomocou technológie umelej inteligencie podporovanej prieskumom na mieste.

 

 

Majú aj viac ako sto metrovTím vedcov z Jamagatskej univerzity pod vedením profesora Masata Sakaiho skúmal oblasť v rokoch 2016 až 2018. Svoj výskum podložili skorším bádaním z roku 2010 a leteckými snímkami, pričom predpokladali, že existuje viac geoglyfov, ako bolo dosiaľ známe. Napokon ich objavili dovedna 143.

Ako zistili, geoglyfy sa sústreďujú na západnej strane náhornej plošiny, v oblasti, ktorá je zo severu na juh dlhá približne 10 kilometrov. Obrazce sa datujú do obdobia medzi rokom 100 pred naším letopočtom až do roku 300 nášho letopočtu. Niektoré geoglyfy sú pritom veľké aj viac ako sto metrov.

 

 

Obrazec zobrazujúci človeka


S pomocou umelej inteligencie vedci v spolupráci so spoločnosťou IBM Japan objavili päť metrov dlhý obrazec zobrazujúci človeka.

Analýza leteckých snímok s pomocou umelej inteligencie ukázala na planine viac ako 500 miest, z ktorých si vedci vybrali tie, u ktorých bola vysoká pravdepodobnosť, že to boli geoglyfy. Prieskum na mieste následne potvrdil, že jedno miesto je naozaj rituálny obrazec.


Zdroj: Webnoviny.sk - Na peruánskej planine Nazca objavili desiatky nových obrazcov, zobrazujú ľudí aj zvieratá © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

Tagy: Nazca vedci
   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Umelkyňa Elspeth McLean maľuje oceánske kamene tak, aby vytvorila krásne mandaly
<< predchádzajúci článok
Jeden z vynálezcov snoubordu podľahol rakovine

Na peruánskej planine Nazca objavili desiatky nových obrazcov, zobrazujú ľudí aj zvieratá - diskusné fórum čitateľov