Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

12. januára 2016

Na Slovensko príde arktická zima, bude až mínus 25 °CNa územie Slovenska prenikne v najbližších dňoch arktická zima. Ako informoval ...Zdieľať
zima

 

Vpády arktického vzduchu na naše územie v zimnom období nie sú ojedinelým javom a boli tu aj v minulosti.

 

BRATISLAVA 12. januára  - Na územie Slovenska prenikne v najbližších dňoch arktická zima. Ako informoval meteorológ Pavol Beránek zo Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ), ochladzovať sa začne cez víkend, no medzitým SHMÚ očakáva sneženie na viacerých miestach, predovšetkým však na severe Slovenska.

"Najsilnejšie mrazy očakávame na začiatku budúceho týždňa, v dolinách a kotlinách bude nadránom ojedinele okolo mínus 25 stupňov Celzia," povedal Beránek. Dodal, že vpády arktického vzduchu na naše územie v zimnom období nie sú ojedinelým javom a boli tu aj v minulosti.

Cez víkend (16.-17.1.) ochladenie už "zaberie" naplno a medzitým na väčšine územia aj nasneží.

Bude to znamenať, že cez víkend (predovšetkým v nedeľu) budú už na celom území celodenné mrazy.
Je pravdepodobné, že na začiatku budúceho týždňa pri nočnom vyjasnení a snehovej pokrývke dosiahnu v dolinách a kotlinách mrazy ojedinele až do -25 stupňov, tak ako to potvrdzuje aj priložená mapa.
Aké silné mrazy budú záleží do veľkej miery od toho, kde a ako hrubá bude snehová pokrývka, ako rýchlo sa vyjasní a zoslabne vietor. Najväčšia pravdepodobnosť najsilnejších mrazov je pre doliny a kotliny stredného a severného Slovenska. Súčasne to zatiaľ so snehom vyzerá najbiednejšie pre juhozápad našej republiky a takmer s istotou možno povedať, že na severe spadne do soboty zväčša od 5 do 20 cm snehu.
Predpoveď zrážok je však ešte relatívne neistá, pretože ich výskyt záleží veľmi od dráhy tlakovej níže, ktorá bude prechádzať cez našu oblasť smerom na východ v priebehu piatku a soboty.

mrazy


 


   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 SHMÚ: Hrozí poľadovica aj ďalšie sneženie (3. 12. 2010)nasledujúci článok >>
Organizácie a odbory obvinili McDonald's z nekalých praktík
<< predchádzajúci článok
Brian May vzdal hold Davidovi Bowiemu

Na Slovensko príde arktická zima, bude až mínus 25 °C - diskusné fórum čitateľov