Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

13. júla 2009

Na Slovensku je po zavedení eura viac falzifikátovPočet falzifikátov bankoviek a mincí zadržaných na Slovensku v prvom polroku tohto roka po vstupe do eurozóny v porovnaní s vlaňajškom stúpol. Podľa informácií zverejnených Národnou bankou Slovenska ...Zdieľať
BRATISLAVA 13. júla (WEBNOVINY) - Počet falzifikátov bankoviek a mincí zadržaných na Slovensku v prvom polroku tohto roka po vstupe do eurozóny v porovnaní s vlaňajškom stúpol. Podľa informácií zverejnených Národnou bankou Slovenska (NBS) bolo od januára do konca júna zadržaných celkovo 1 160 falzifikátov eurových bankoviek a 193 falzifikátov euromincí. "V porovnaní s rovnakým obdobím predchádzajúceho roka ide o zvýšenie ich počtu, avšak v porovnaní s ostatnými krajinami eurozóny je tento vývoj štandardný a Slovensko patrí medzi krajiny s priemerným až nižším výskytom falzifikátov," uvádza hovorkyňa NBS Jana Kováčová. Medzi najčastejšie zadržané falzifikáty pritom patria bankovky v nominálnej hodnote 50 eur, ktoré spolu s falzifikátmi 20 a 100-eurových bankoviek tvorili takmer 90 % z celkového počtu zadržaných falzifikátov. Najčastejšie zadržanými falzifikátmi mincí boli mince s nominálnou hodnotou dve eurá, pričom sa však vyskytli aj prvé tri prípady falzifikátov 50-centových mincí.


Z kvalitatívneho hľadiska je úroveň vyhotovených falzifikátov podľa NBS dobrá. Verejnosť však môže vo väčšine prípadov falzifikáty podľa centrálnej banky odhaliť aj bez použitia technických pomôcok. Dôležitá je dostatočná pozornosť pri prijímaní peňazí. "Falzifikáty sú ľahko rozpoznateľné od pravých bankoviek použitím jednoduchého testu, ktorý spočíva v skúške hmatom, pohľadom a naklonením," dodáva Kováčová. V prípade euromincí je podľa jej slov najdostupnejšou pomôckou pre rozpoznanie falzifikátu jednoduchý magnet. "Keďže pravé mince nominálnych hodnôt 1  a 2  majú magnetický stred, môžme vykonať skúšku priložením magnetu k stredu podozrivej mince a následne porovnať jej magnetizmus s pravou mincou," konštatuje hovorkyňa NBS. Ako ďalej dodáva, veľmi dôležité je aj sledovať celkový vzhľad a farbu podozrivej mince v porovnaní s pravou mincou. Pri dvojeurovej minci je vhodné napríklad v prípade podozrenia venovať pozornosť aj nápisu na hrane mince.

SITA

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Šiesti militanti dostali v Jemene trest smrti
<< predchádzajúci článok
Izrael odmietol výzvu EÚ, aby OSN uznala palestínsky štát

Na Slovensku je po zavedení eura viac falzifikátov - diskusné fórum čitateľov