03. marca 2007

Na turnaji ATP v Dubaji Federer nadviazal na svoj hetrik

Švajčiarsky tenista Roger Federer štvrtý raz vyhral turnaj ATP Dubai Duty Free Men´s Open (dotácia 1 401 250 USD, tvrdý povrch Decoturf vonku) v Dubaji v Spojených arabských emirátoch. Favorizovaná ...

DUBAJ 3. marca (WEBNOVINY) - Švajčiarsky tenista Roger Federer štvrtý raz vyhral turnaj ATP Dubai Duty Free Men´s Open (dotácia 1 401 250 USD, tvrdý povrch Decoturf vonku) v Dubaji v Spojených arabských emirátoch. Favorizovaná jednotka žrebu i počítačového poradia zvíťazila v sobotňajšom finále dvojhry nad nenasadeným Rusom Michailom Južným za 85 minút 6:4, 6:3. Od pondelka 26. februára nový historický rekordér v počte týždňov nepretržitého pobytu na čele svetového renkingu (161, dovtedy Jimmy Connors 160) upravil skóre vzájomných súbojov s čerstvým držiteľom titulu z holandského Rotterdamu na imponujúcich 9:0.
Vlastník už 47 trofejí zdolal 24-ročného Moskovčana aj vo štvrťfinále januárového grandslamového podujatia Australian Open (6:3, 6:3, 7:6 /5/) a priamo v The Aviation Clube v lokalite Al Garhoud minulý rok v semifinále (6:2, 6:3) a predvlani medzi poslednými ôsmimi (6:3, 7:5). Priateľ bojnickej rodáčky Miroslavy Vavrinecovej zaznamenal už 41. triumf v jednotlivom zápase na okruhu ATP bez prerušenia (vo finále januárovej exhibície v Kooyongu však podľahol Američanovi Andymu Roddickovi) a blíži sa k ďalšej prelomovej méte: Argentínčan Guillermo Vilas zatiaľ drží maximum so 46 víťazstvami nonstop. Stanovil ho v roku 1977. Práve 41 triumfov v rade kedysi zvládol legendárny Švéd Björn Borg, ktorý v Dubaji osobne sledoval vyrovnanie tohto výkonu.
Federer dosiahol na Blízkom Východe hetrik v rokoch 2003-2005, ale minulý rok sa musel vo finále skloniť pred Španielom Rafaelom Nadalom (6:2, 4:6, 4:6), ktorého teraz vo štvrťfinále vyradil práve Južnyj (7:6 /5/, 6:3). Desaťnásobný hrdina grandslamových bojov smeruje na premiérové tohtosezónne podujatie série ATP Masters do amerického Indian Wells (vyhral tam ostatné tri edície) bohatší o 300 bodov do rebríčka a šek na sumu 300 000 USD. Znamená to, že "FedEx" sa blíži k prekonaniu hranice 30 miliónov USD zárobku počas kariéry. Momentálne má na konte 29 881 018 USD.
"Je to veľmi pekný pocit, prijímať tu po tej vlaňajšej prehre vo finále opäť gratulácie. Počas tohto týždňa som absolvoval naozaj náročné zápasy," povedal R. Federer, ktorý stratil set s Dánom Kristianom Plessom i Srbom Novakom Djokovičom. "Všetci dubajskí súperi sa proti mne vytiahli a Michail dnes nebol výnimkou. Hral veľmi dobre, ja však v niektorých fázach extrémne dobre. Myslím si teda, že tento úspech treba postaviť vysoko," podotkol Švajčiar, ktorý v prvom sete vyrovnal z 0:2 na 2:2 (završujúca Južného dvojchyba) a ďalší brejk dosiahol v ôsmej hre na 5:3, ale nedokázal ho pri podávaní na zisk setu potvrdiť a musel ponúknuť repete na 6:4. V úvodných troch gemoch druhej časti povolil frustrovanému Rusovi iba tri fiftíny a stanovil tým predčasné rozuzlenie, hoci v tomto dejstve premrhal 11 brejkbalov (štyri za stavu 4:1, ďalších päť pri skóre 5:2, keď už išlo o mečbaly).
Južnyj sa síce po deviatich triumfoch v rade (minulý týždeň päť, v SAE štyri) musel skloniť pred hegemónom súčasného mužského tenisu, získal však 153 000 USD a zásluhou 210 bodov by mal ísť na 17. priečku v systéme ATP Entry pred Cyperčana Marcosa Baghdatisa, s ktorým nedávno prehral vo štvrťfinále vo francúzskom Marseille. Rus má na v zbierke tri singlové tituly a za sebou rovnaký počet neúspechov v rozhodujúcich dueloch. Finále glosoval takto: "Pri vstupnom skóre 2:0 som si vôbec nehovoril, že už môžem uvažovať o úspechu. Proti Rogerovi by si človek nebol istý ziskom setu ani pri skóre 5:0. Snažil som sa, ale nepodržalo ma podanie. Musím na tom popracovať a zvýšiť si percento prvého servisu, pretože bez toho nemám šancu priblížiť sa k Federerovi."
Deblový titul získali Francúz Fabrice Santoro a Srb Nenad Zimonjič. Trojky žrebu zdolali v sobotňajšom finále nenasadený indicko-český pár Maheš Bhupáthí, Radek Štěpánek za 99 minút 7:5, 6:7 (3), 10:7 (zápasový tajbrejk). Tridsaťštyriročný Santoro, ktorý získal svoj 23. deblový primát, sa v Dubaji presadil aj v roku 2004, vtedy - paradoxne - práve po boku Bhupáthího. O rok neskôr sa dostal do záverečného duelu, v ktorom ako partner Švéda Jonasa Björkmana nestačil na Štěpánka doplneného Martinom Dammom. Vlani už so Zimonjičom prehrali v semifinále s Bahamčanom Markom Knowlesom a Kanaďanom Danielom Nestorom, ktorým sa teraz revanšovali znova v semifinále. Tridsaťročný Srb si zaknihovalo 15. primát vo štvorhre na okruhu ATP. Víťazný tandem získal 300 bodov do rebríčka a spoločnú prémiu 89 500 USD.

Dvojhra - finále:
Roger Federer (1-Švajč.) - Michail Južnyj (Rus.) 6:4, 6:3 za 85 minút

Štvorhra - finále:
Fabrice Santoro, Nenad Zimonjič (3-Fr./Srb.) - Maheš Bhupáthí, Radek Štěpánek (India/ČR) 7:5, 6:7 (3), 10:7 (zápasový tajbrejk) za 99 minút