Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

02. februára 2012

Najhorší vzduch dychajú IndoviaIndia má najhoršiu kvalitu ovzdušia spomedzi všetkých krajín sveta, vyplýva z najnovšej štúdie amerických univerzít Yale a Columbia. Vedci zostavili rebríček porovnávaním ...Zdieľať
india NAÍ DILLÍ 2. februára (WEBNOVINY) - India má najhoršiu kvalitu ovzdušia spomedzi všetkých krajín sveta, vyplýva z najnovšej štúdie amerických univerzít Yale a Columbia.


Vedci zostavili rebríček porovnávaním takzvaného Indexu environmentálnej výkonnosti (EPI), pričom India sa so ziskom 132 bodov umiestnila na jeho chvoste.

Vychádzali pritom predovšetkým z údajov zozbieraných prostredníctvom satelitov, ktoré merali úroveň znečistenia ovzdušia na celej Zemi.

Koncentrácia takzvaných pevných častíc (PM) v indickom ovzduší až päťnásobne prekračuje hranicu, ktorá je ešte pre ľudí bezpečná. Práve tento ukazovateľ je z hľadiska merania kvality ovzdušia zásadný.

Vysoké PM je podľa expertov jedným z hlavných príčin vzniku akútnych infekcií dolných dýchacích ciest a hustá koncentrácia pevných častíc môže prispieť aj k vzniku rakoviny pľúc.

Za Indiou nasleduje druhý Bangladéš a nízke skóre zaznamenali aj v Nepále, Pakistane a v Indii.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Zníženie dodávky plynu z Ruska nemá vplyv na zákazníkov
<< predchádzajúci článok
Euro v utorok oslabilo voči doláru, darilo sa českej korune

Najhorší vzduch dychajú Indovia - diskusné fórum čitateľov