Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

30. apríla 2009

NATO môže očakávať odvetu, vyhlásil RogozinSeveroatlantická aliancia (NATO) môže očakávať patričné odvetné opatrenia v reakcii na štvrtkové vyhostenie dvoch ruských veľvyslancov pri aliancii, vyhlásil ruský veľvyslanec pri NATO Dmitrij ...Zdieľať
BRUSEL 30. apríla (WEBNOVINY) - Severoatlantická aliancia (NATO) môže očakávať patričné odvetné opatrenia v reakcii na štvrtkové vyhostenie dvoch ruských veľvyslancov pri aliancii, vyhlásil ruský veľvyslanec pri NATO Dmitrij Rogozin. Jeho varovné slová nasledovali po tom, ako vedenie aliancie odobralo akreditácie dvom ruským diplomatom. Rogozin akciu NATO označil za "veľmi provokatívnu" a preto "nemôže zostať bez odpovede". Moskva však napriek tomu chce podľa jeho slov pristúpiť k celej kontroverznej záležitosti s chladnou hlavou a nenarušiť tak dobre sa vyvíjajúce vzťahy medzi Kremľom a Bielym domom. Horšie to už vyzerá s aktuálnymi vzťahmi medzi Moskvou a NATO v súvislosti s plánovaným májovým vojenským cvičení v Gruzínsku.


Severoatlantická aliancia vo štvrtok vyhostila dvoch ruských diplomatov v odpovedi na špionážny škandál, ktorý súvisel s odovzdaním tajných informácií Moskve prostredníctvom predstaviteľa estónskych bezpečnostných orgánov. Jedným z diplomatov, ktorí musia opustiť sídlo NATO, je aj syn Vladimira Čižova, moskovského veľvyslanca pre Európsku úniu. Vyhostení Rusi pôsobili v rámci diplomatického zastúpenia Moskvy pri NATO a viaceré indície naznačujú, že šlo o tajných agentov. Hoci NATO nemá informácie o tom, že by boli priamo napojení na estónsky špionážny škandál, aliancia tvrdí, že kauza ohrozila jej bezpečnosť a musela po nej prijať "vážne opatrenia". Estónsky škandál vypukol po tom, ako vysokopostavený predstaviteľ tohto pobaltského štátu údajne posielal tajné informácie do Moskvy.

Cvičenie NATO sa má konať približne 20 kilometrov východne od hlavného mesta Tbilisi od 6. mája do 1. júna a má sa na ňom zúčastniť 450 vojakov z 19 krajín. Aliancia začala plánovať akciu už na jar 2008, teda ešte pred vtrhnutím ruských jednotiek do Gruzínska. Severoatlantická aliancia minulý týždeň oficiálne pozvala ruských pozorovateľov, aby monitorovali vojenské cvičenie aliancie. Reagovala tak na námietky zo strany Moskvy, ktorej sa plánované manévre v blízkosti jej hraníc nepáčia. Rusko túto ponuku odmietlo.

SITA_AFP

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Hasiči zlikvidovali požiar v Tatrách
<< predchádzajúci článok
Zadržali Slováka s heroínom

NATO môže očakávať odvetu, vyhlásil Rogozin - diskusné fórum čitateľov