Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

19. mája 2010

Nemecko zakázalo špekulácie na pokles akciíNemecký úrad finančného dozoru (Bafin) s účinnosťou od polnoci z utorka na stredu zakázal takzvané predaje nakrátko, čo sú špekulácie na pokles hodnoty akcií a iných nástrojov ...Zdieľať
wolfgang schauble Foto: SITA/AP

BERLÍIN 19. mája (WEBNOVINY) - Nemecký úrad finančného dozoru (Bafin) s účinnosťou od polnoci z utorka na stredu zakázal takzvané predaje nakrátko, čo sú špekulácie na pokles hodnoty akcií a iných nástrojov finančného trhu. Zákaz sa týka akcií desiatich popredných akcií nemeckých bánk, dlhopisov členských štátov eurozóny a úverových swapow CDS, čiže poistenia pre prípad platobnej neschopnosti, na tieto dlhopisy. Zákaz potvrdil v utorok nemecký minister financií Wolfgang Schäuble. Zákaz špekulácií na pokles akcií popredných finančných spoločností Nemecko dočasne zaviedlo na jeseň roku 2008.

"Zákaz sme už v minulosti uplatňovali a jeho účinnosť skončila a teraz ho obnovujeme," povedal Schäuble pre televíznu stanicu ZDF. Nové obmedzenia sa okrem akcií vzťahujú aj na štátne dlhopisy a transakcie s úverovými swapmi CDS na tieto dlhopisy. Práve tento druh špekulácii so štátnymi dlhopismi bol v posledných mesiacoch zdrojom veľkých problémov v eurozóne, povedal minister.

Pri nekrytých predajoch nakrátko špekulanti vsádzajú na klesajúce kurzy akcií a iných cenných papierov, ktoré nevlastnia.

SITA, Reuters

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Trhy v Európe posilnili, v USA a Japonsku klesli
<< predchádzajúci článok
Vietor opäť váľal stromy