Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

07. novembra 2018

Nesrovnal vysvetlil nesprávnu informáciu o hlasovaní v kauze PKONa archívnej snímke pohľad na budovu Parku kultúry a oddychu na Nábreží arm. gen. L. Svobodu v Bratislave 8. februára 2011.Zdieľať
Na archívnej snímke pohľad na budovu Parku kultúry a oddychu na Nábreží arm. gen. L. Svobodu v Bratislave 8. februára 2011. Foto: TASR/Štefan Puškáš
Bratislava 7. novembra (TASR) – Primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal, ktorý chce svoj post obhájiť v nadchádzajúcich komunálnych voľbách, uviedol v odpovedi pre TASR k urovnaniu sporu okolo Parku kultúry a oddychu (PKO) nesprávnu informáciu o hlasovaní mestského zastupiteľstva. Tvrdí, že to bolo omylom.


Nesrovnal tento týždeň reagoval na informáciu, že Okresný súd Bratislava I zamietol žalobu časti poslancov bratislavského mestského zastupiteľstva, ktorí zažalovali hlavné mesto za predaj PKO. Rozsudok ešte nie je právoplatný. V reakcii okrem iného uviedol nesprávnu informáciu, že návrh na urovnanie vzájomných nárokov, práv a pohľadávok bol schválený v roku 2015 potrebnou trojpätinovou väčšinou mestského zastupiteľstva, pričom proti nemu nehlasoval nikto z poslancov. "Správna odpoveď znie - "za" hlasovala kvalifikovaná 3/5 väčšina zastupiteľov, 13 poslancov bolo proti a traja sa zdržali. Za túto neúmyselnú chybu sa dotknutým poslancom ospravedlňujem," uviedol Nesrovnal.

Skupina mestských poslancov, najmä z Bratislavského klubu, žiadala zrušiť uznesenie mestského parlamentu o predaji budov PKO z 10. decembra 2015. Podľa nich bola postupom mesta i schváleným uznesením zastupiteľstva porušená ústava, zákon o majetku obcí či zákon o obecnom zriadení. Súd sa však s ich námietkami nestotožnil. "Okresný súd Bratislava 5. novembra 2018 rozhodol tak, že žalobu zamietol," tlmočil verdikt hovorca Krajského súdu v Bratislave Pavol Adamčiak. Dodal, že odôvodnenie rozhodnutia bude v plnom znení súčasťou písomného vyhotovenia rozsudku.

O rozhodnutí súdu informoval na sociálnej sieti jeden zo signatárov podnetu, poslanec Ondrej Dostál. Spôsob pojednávania označil za korektný, upozornil zároveň, že súd posudzoval čisto formálne náležitosti procesu schvaľovania predaja, nie etickú stránku a vecnú správnosť postupu vedenia mesta a uznesenia zastupiteľstva. "Keď nám bude rozsudok doručený v písomnej podobe, preštudujeme jeho odôvodnenie a predpokladám, že sa odvoláme," uviedol Dostál. Priznal zároveň, že v úspech odvolania veľmi neverí, keďže aj v prípade odvolania bude krajský súd posudzovať celú záležitosť z hľadiska splnenia formálnych náležitostí zákona. Nesrovnal hodnotí iniciatívu ako "pokus niektorých jednotlivcov zapojiť sa aj týmto spôsobom do predvolebnej kampane".

Bratislavskí poslanci v decembri 2015 odsúhlasili predaj budov bratislavského PKO spoločnosti Henbury Development za jedno euro, čím sa podľa mesta urovnali všetky vzájomné nároky, práva a pohľadávky Bratislavy a investora. Henbury medzi vianočnými sviatkami objekty kultúrneho stánku začalo búrať. Na mieste PKO má na novej Dunajskej promenáde vyrásť červené futuristické planetárium a mediatéka spolu s bytmi a administratívnymi priestormi. Mimosúdna dohoda mala podľa mesta za cieľ zbaviť Bratislavčanov dlhoročnej traumy z chátrajúceho nábrežia a uzavrieť súdne spory, predstavujúce likvidačnú hrozbu pre mesto.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli

Prečítajte si tiež
nasledujúci článok >>
SNS chce, aby NR SR odmietla súhlas s Globálnym paktom OSN
<< predchádzajúci článok
Za vynášanie nepoužitých hlasovacích lístkov môžete zaplatiť až 33 eur

Nesrovnal vysvetlil nesprávnu informáciu o hlasovaní v kauze PKO - diskusné fórum čitateľov