26. novembra 2017

NHL: Halák oporou Islanders, Weight: Bol výborný, chytal sebavedomo

Na archívne snímke slovenský hokejový brankár Jaroslav Halák (v strede).

Na archívne snímke slovenský hokejový brankár Jaroslav Halák (v strede). Foto: TASR/AP
New York 26. novembra (TASR) - Slovenský brankár Jaroslav Halák priviedol v noci na nedeľu v zámorskej NHL hokejistov New Yorku Islanders k víťazstvu 2:1 na ľade Ottawy. V zápase predviedol 31 úspešných zákrokov a dočkal sa prvej výhry po takmer mesiaci.

Haláka prekonal z 32 striel iba Matt Duchene, pre ktorého to bol premiérový gól a zároveň prvý bod v drese Senators. Kanadský center v predchádzajúcich siedmich dueloch po výmene z Colorada vyšiel bodovo naprázdno. Islanders vyhrali tretí zápas v rade, šiesty z uplynulých siedmich, naopak Ottawa sa trápi a predĺžila sériu prehier už na šesť stretnutí.

V drese "ostrovanov" sa strelecky presadili Anders Lee a Jordan Eberle. Nechýbalo veľa, aby Halák dosiahol čisté konto, Duchene ho prekonal až v 56. minúte v presilovke Ottawy. "Snažil som sa zastaviť puk a vyrážať ho do rohov. Ak sa predo mnou udialo niečo vážnejšie, chalani mi pomohli a vyčistili to predo mnou," povedal Halák pre nhl.com. Ten nedostával v uplynulom období veľa priestoru v bránke newyorského tímu, prednosť mal Nemec Thomas Greiss, Halák v desiatich dueloch štartoval iba trikrát. Na ľade Ottawy sa však skvele chopil svojej príležitosti. "Halák bol výborný. Predviedol niekoľko dôležitých zákrokov. Vyzeral skutočne sebavedomo a niekoľkokrát nás zachránil. Inkasovali sme množstvo vylúčení, no on bol náš najlepší hráč v oslabeniach. Dosiahli sme cenné víťazstvo," pochválil slovenského brankára tréner Islanders Doug Weight.

V ďalšom zápase Chicago s Richardom Pánikom triumfovalo na ľade Floridy 4:1. Detroit s Tomášom Tatarom prehral doma s New Jersey 3:4 po predĺžení. Tampa Bay nestačila na domáci Pittsburgh, ktorému podľahla 2:5. Slovenský brankár v službách Lightning Peter Budaj inkasoval päť gólov s 34 striel.

Hlavnou postavou duelu Toronto - Washington (2:4) bol kapitán hostí Alexander Ovečkin, ktorý sa blysol hetrikom a pridal k nemu ešte jednu asistenciu. Pre ruského kanoniera to bol tretí hetrik v sezóne a jubilejný 20. v profiligovej kariére.

Výsledky NHL:
Detroit - New Jersey 3:4 pp, Florida - Chicago 1:4, Montreal - Buffalo 3:0, Ottawa - New York Islanders 1:2 /HALÁK za hostí 31 úspešných zákrokov, inkasoval 1 gól/, Pittsburgh - Tampa Bay 5:2 /BUDAJ za hostí 29 úspešných zákrokov, inkasoval 5 gólov/, Toronto - Washington 2:4, Arizona - Vegas 2:4, St. Louis - Minnesota 6:3, Colorado - Calgary 2:3, San Jose - Winnipeg 4:0, Los Angeles - Anaheim 1:1 v 3. tretine