Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

04. júla 2007

Novinár BBC Alan Johnston je na slobodeUneseného britského reportéra Alana Johnstona po takmer štyroch mesiacoch zadržiavania prepustili na slobodu, v stredu o tom informovalo palestínske hnutie Hamás. Militantné hnutie informovalo, že Johnston je ...Zdieľať

GAZA 4. júla (WEBNOVINY) - Uneseného britského reportéra Alana Johnstona po takmer štyroch mesiacoch zadržiavania prepustili na slobodu, v stredu o tom informovalo palestínske hnutie Hamás. Militantné hnutie informovalo, že Johnston je v starostlivosti ich vojenského krídla a nachádza sa na stretnutí so zosadeným premiérom Ismáílom Haníjom z Hamásu. Informáciu o jeho prepustení zverejnila najskôr televízna stanica hnutia a agentúre AP ju Hamás prostredníctvom sms správy potvrdil. Agentúra neskôr informovala, že korešpondenta BBC jej spolupracovníci videli, bol bledý a slabý, ale ako im po prepustení povedal, cíti sa "fajn".

Hamás požadoval prepustenie reportéra na slobodu odvtedy, čo násilne prebral kontrolu nad Pásmom Gazy. V utorok zaujali sily Hamásu pozície v okolí bašty skupiny, ktorá Johnstona zadržiavala a vystupňovali tak tlak na jeho prepustenie. Johnstona uniesla organizácia Armáda islamu v meste Gaza 12. marca. Hamás tvrdil, že vie, kde uneseného novinára hľadať, ale z obáv o jeho bezpečnosť nezasiahol. Organizácia sa totiž vyhrážala, že pri akomkoľvek pokuse o jeho oslobodenie, novinára zabije. "Hodiny na prepustenie Alana Johnstona začali tikať," povedal hovorca hnutia Hamás Ghází Hamád.

"Prepustili ho po dohode s únoscami a je v dobrom zdravotnom stave," píše sa vo vyhlásení, ktoré zverejnilo hnutie Hamás.

Johnston hovoril o hrozných zážitkoch zo zajatia

Alan Johnston hovoril v telefonickom interview pre televíziu BBC o "hrozných" zážitkoch spojených so svojím únosom a vyjadril veľkú vďačnosť všetkým, ktorí pracovali na jeho prepustení. Telefonický rozhovor poskytol krátko po tom, ako ho militanti prepustili na slobodu. "Byť na slobode je tá najúžasnejšia vec. Bol to desivý zážitok, byť 16 týždňov v zajatí," povedal novinár z domu lídra hnutia Hamás, odvolaného palestínskeho premiéra Ismáíla Haníju v Gaze. "Som nesmierne vďačný všetkým ľuďom, ktorí pracovali na palestínskej strane, britskej vláde, celej BBC od hora až dole a obrovskej podpore od poslucháčov BBC," povedal Johnston.

Korešpondenta BBC zajali 12. marca v Gaze militanti dovtedy málo známej organizácie Armáda islamu. Extrémisti sa vyhrážali, že novinára pri akomkoľvek pokuse o jeho oslobodenie zabijú. Johnston povedal, že po väčšinu času v zajatí mal rádio a potvrdil, že miera záujmu o jeho prípad preňho znamenala "obrovskú psychologickú vzpruhu". Na otázku ako sa cíti, Johnston odpovedal: "Myslím, že mi je fajn. Veľmi dlhý čas som bol pod mimoriadnou hladinou stresu a psychologického tlaku a značne náročné je udržať myseľ na správnom mieste ... (bol to) neustály boj," povedal novinár. "Cítim, že som tým pravdepodobne prešiel tak dobre, ako sa len dalo," uzavrel Johnston.

Militanti držali Brita v zajatí takmer štyri mesiace. O jeho prepustení informovalo v stredu palestínske hnutie Hamás, ktoré sa o prepustenie novinára usilovalo od obdobia, keď prebralo kontrolu nad Pásmom Gazy. "Prepustili ho po dohode s únoscami a je v dobrom zdravotnom stave," píše sa vo vyhlásení, ktoré zverejnilo hnutie.

SITA


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Labouristi vybrali kandidáta na Blairovo kreslo
<< predchádzajúci článok
Výbuch bomby na bagdadskom trhovisku zabil 18 ľudí