Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

11. júla 2019

Novým predsedom alžírskeho parlamentu sa stal Sulajmán ŠanínIlustračná snímka.Zdieľať
Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP
Alžír 11. júla (TASR) - Novým predsedom dolnej komory alžírskeho parlamentu sa stal vodca parlamentnej aliancie troch menších islamských strán Sulajmán Šanín, ktorý bol dosiaľ poslancom. S odvolaním sa na správy alžírskej štátnej televízie o tom vo štvrtok informovala agentúra AFP.


Šanína zvolili poslanci za predsedu v noci na štvrtok. V úrade tak nahradil Muáda Búšáriba, ktorý z tejto funkcie odstúpil 2. júla, a to pre tlak zo strany demonštrantov a následne i samotných poslancov, ktorí požadovali jeho demisiu. Búšáriba zvolili za predsedu alžírskeho parlamentu vlani v októbri.

Búšárib je členom vládnucej strany Front národného oslobodenia (FLN), ktorú donedávna viedol dlhoročný alžírsky prezident Abdal Azíz Buteflika. Ten pod tlakom masových protestov i vplyvnej armády odstúpil 2. apríla z funkcie.

Masové demonštrácie však pokračujú i po Buteflikovom odstúpení. Demonštranti pritom naďalej požadujú zmeny vo vedení krajiny, aby v ňom nemali zastúpenie ľudia napojení na Butefliku. Tak napríklad vnímali i Búšáriba a týka sa to aj dočasného prezidenta Abdala Kádira bin Sáliha, ktorý Butefliku v úrade nahradil.

Šanín, ktorý v parlamente vedie alianciu troch menších islamských strán, bol za nového predsedu zvolený aj práve vďaka podpore FLN a Národnodemokratického zhromaždenia, ktoré v dolnej komore parlamentu disponujú väčšinou kresiel.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Zomrel Vincent Lambert, ktorého odpojili od prístrojov
<< predchádzajúci článok
Z linky mexického závodu Volkswagen zišiel posledný model Beetle

Novým predsedom alžírskeho parlamentu sa stal Sulajmán Šanín - diskusné fórum čitateľov