Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

02. júna 2009

OAŠ zváži, či opäť prijme KubuLídri krajín Organizácie amerických štátov (OAŠ) sa v utorok a stredu stretnú na summite v Hondurase, na ktorom by mali rozhodnúť o možnom návrate Kuby do tejto organizácie po 47 rokoch. Členstvo ...Zdieľať
SAN PEDRO SULA 2. júna (WEBNOVINY) - Lídri krajín Organizácie amerických štátov (OAŠ) sa v utorok a stredu stretnú na summite v Hondurase, na ktorom by mali rozhodnúť o možnom návrate Kuby do tejto organizácie po 47 rokoch. Členstvo Kuby zrušili v roku 1962 na nátlak Spojených štátov. USA a južní partneri vedú spory týkajúce sa tempa normalizácie americko-kubánskych vzťahov aj v súčasnosti. Väčšina latinsko-amerických krajín je za okamžité prijatie Kuby do OAŠ, Washington trvá na tom, že Havana musí najprv zaviesť demokratické reformy a rešpektovať ľudské práva. Americká ministerka zahraničia Hillary Clintonová v tejto súvislosti zdôraznila, že USA svoj postoj nezmenia. Kuba sama vyhlásila, že nemá záujem o obnovenie jej členstva v OAŠ. Vládny denník Granma napísal, že organizácia je "zapáchajúca mŕtvola vybudovaná Washingtonom, do ktorej sa nikdy nevráti".


Generálny tajomník organizácie José Miguel Insulza priznal, že medzi členskými krajinami sú v otázke znovuprijatia Kuby rozpory, vyjadril však presvedčenie, že OAŠ túto otázku vyrieši konsenzom. Analytici však predpovedajú, že Kuba sa podmienkam USA nepodriadi a Washington taktiež neustúpi, takže konsenzus nebude možné dosiahnuť.

SITA_AFP

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Ceny ropy vystúpili na sedemmesačné maximum
<< predchádzajúci článok
Salvádor obnovil vzťahy s Kubou