Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Príroda-Zvieratá

19. februára 2023

Oblasti, ktoré čoskoro zmiznú z mapy. Aké ostrovy čaká kompletné zatopenie?So stále zhoršujúcou sa klimatickou situáciou našej planéty nie je žiadnym prekvapením, že topenie ľadovcov afektuje niektoré ostrovy takým spôsobom, že pomaly prestávajú existovať.Zdieľať
Oblasti, ktoré čoskoro zmiznú z mapy. Aké ostrovy čaká kompletné zatopenie?

V nasledujúcich 80 rokoch zmizne až 14 oblastí vrátane Cookových ostrovov, Tuvalu alebo Seychel.

Do konca tohto storočia panujú obavy, že hladina mora sa zvýši o niekoľko metrov, čo pre mnohé ostrovy bude kritické. Na nevyhnutné sa tamojší obyvatelia pripravujú stavaním múrov a sťahovaním sa do vyšších oblastí. Francúzska Polynézia dokonca plánuje postaviť plávajúce ostrovy, na ktorých bude energia zabezpečovaná veternými a solárnymi elektrárňami. Ktoré ostrovy nás čoskoro opustia?

Kiribati

Už v roku 2012 sa prezident Kiribati pokúšal kúpiť pôdu na Fidži, pretože vedel, čo sa s jeho ostrovom v dohľadnej dobe stane. Podľa odhadov by sa celá oblasť v roku 2050 mohla nachádzať pod vodou.

Šalamúnove ostrovy

Hladina tu stúpa zhruba po 8 milimetroch za rok. Od hlavného mesta ju delí iba 6,6 metrov, preto tu tamojší obyvatelia stavajú nové mesto, ktoré bude slúžiť pre prípad evakuácie.

Maledivy

Známa a obľúbená destinácia je pomaly ale iste zaplavovaná. Jej poloha je bohužiaľ natoľko nešťastná, že v roku 2100 čerství novomanželia, ktorí tvoria veľkú časť návštevníkov, nebudú môcť ostrovy navštíviť, pretože nebudú existovať.

Seychely

Mangrové lesy a koralové útesy, to všetko je pohlcované vodou, ktorá tu stúpa najrýchlejšie za posledných 6000 rokov.

Tuvalu

S obyvateľstvom pozostávajúcim z 10 000 ľudí patrí tento štát k jedným z najzraniteľnejších miest na Zemi. Ostrov sa nachádza v južnom Pacifiku a patrí k obľúbeným turistickým destináciám.

Palau

Tu je situácia ešte krízovejšia, pretože hladina tu stúpa o celý centimeter ročne. Veľa živočíšnych druhov vymiera a klíma sa mení takým spôsobom, že tamojšia fauna a flóra sa horko ťažko prispôsobuje.


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Viac spánku potrebujú muži alebo ženy? Poznáme odpoveď
<< predchádzajúci článok
Prečo tak zbožňujeme vôňu čokolády? Jej chemické zloženie sa podobá ružiam