Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

28. novembra 2007

Od 1. januára 2008 bude SPP účtovať spotrebu plynu v kWhSlovenský plynárenský priemysel, a. s. (SPP) mení od 1. januára 2008 spôsob účtovania spotreby zemného plynu z metrov kubických na kilowatthodiny. Zmena účtovania z objemových jednotiek na ...Zdieľať

BRATISLAVA 28. novembra (WN/PR) - Slovenský plynárenský priemysel, a. s. (SPP) mení od 1. januára 2008 spôsob účtovania spotreby zemného plynu z metrov kubických na kilowatthodiny. Zmena účtovania z objemových jednotiek na energetické vyplýva z novely Zákona o energetike č. 656/2004 zo 7. februára 2007. Táto zmena prinesie objektívnejší spôsob účtovania spotreby zemného plynu a umožní ľahšie porovnanie cien s inými energiami. Slovensko sa týmto pripojí k ďalším krajinám Európskej únie, ako je Francúzsko, Česká republika, Rakúsko či Nemecko, ktoré spotrebu zemného plynu už merajú v energetických jednotkách (kWh).

SPP prechádza od 1. januára, v súlade s platným znením Zákona o energetike, na nový spôsob účtovania spotreby zemného plynu, a to z doposiaľ používanej objemovej jednotky, metra kubického - m3 na energetickú jednotku, kilowatthodinu – kWh. „Zmena na energetické jednotky bude pre zákazníkov SPP znamenať ešte objektívnejší spôsob účtovania spotrebovaného zemného plynu, pretože odberateľ zaplatí za množstvo dodanej energie obsiahnutej v spotrebovanom zemnom plyne, nie za objem dodaného zemného plynu. Navyše umožní zákazníkovi lepšiu orientáciu v porovnaní cien jednotlivých energií, ktoré sú tiež uvádzané v kWh,“ vysvetľuje význam zmeny Ing. Dušan Randuška, riaditeľ divízie obchodu s plynom.

Odpočet spotreby zemného plynu sa bude aj naďalej uskutočňovať odčítaním stavu na existujúcich meradlách - plynomeroch (v m3), preto nie je potrebná výmena meradla, ani zmena nastavenia plynových spotrebičov. Prepočet na spotrebu v kWh bude následne realizovať dodávateľ plynu v zmysle pripravovanej vyhlášky Ministerstva hospodárstva SR. Samotná zmena účtovania z m3 na kWh nebude mať vplyv na úpravu výšky predajných cien za dodávku zemného plynu.

Spôsob prepočtu bude určovať pripravovaná Vyhláška Ministerstva hospodárstva SR a po vydaní vyhlášky bude tiež zverejnený na webovej stránke http://www.spp.sk.

Po vydaní vyhlášky bude SPP podrobnejšie informovať verejnosť prostredníctvom médií, zákazníci budú môcť získať informácie na webe, na Zákazníckej linke SPP a na Zákazníckych centrách SPP.


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Slováci a Česi chcú spoločne rozvíjať jadrovú energetiku
<< predchádzajúci článok
Koruna po správach o možnom rozpade koalície oslabila