Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

12. októbra 2017

Odborníci na časticovú fyziku prezentujú svoje zistenia v BratislaveKonferencia kolaborácie Atlas, ktorá sa od pondelka 9. októbra koná v Bratislave, je najväčšou kolaboráciou časticových fyzikov na svete. Experiment Atlas skúma hlboko ...Zdieľať
Ilustračné foto Foto: TASR/AP
Bratislava 12. októbra (TASR) – Konferencia kolaborácie Atlas, ktorá sa od pondelka 9. októbra koná v Bratislave, je najväčšou kolaboráciou časticových fyzikov na svete. Experiment Atlas skúma hlboko nepružné protón-protónové zrážky, ktoré sú zamerané na to, aby verejnosť pochopila horúcu fázu vesmíru. Ide teda o zrážky, ktoré sa dejú na malých vzdialenostiach. Pre TASR to uviedol vedúci katedry jadrovej fyziky a biofyziky Univerzity Komenského v Bratislave Stanislav Tokár.


"Zmyslom je pochopiť fázy, ktoré prebiehali v ranej fáze vesmíru, prečo prišlo k asymetrii medzi časticami a antičasticami," uviedol Tokár. Súčasťou projektu Atlas na Slovensku sú dve hlavné inštitúcie, a to Komenského univerzita v Bratislave a Slovenská akadémia vied prostredníctvom Ústavu experimentálnej fyziky v Košiciach. "Slováci v rámci Atlasu udržiavajú experimentálne zariadenia. Bratislava má na starosti hadrónový kalorimeter, ktorým sa merajú energie častíc. Sme zodpovední za kontrolu kvality dát. Košice zas pracujú na liquid argon kalorimetrii," priblížil Tokár. Okrem toho sa Slováci zaoberajú aj fyzikou top kvarku.

Na konferencii sa zúčastňuje zhruba 300 ľudí z celkového počtu približne 3000 členov kolaborácie z viac ako 100 inštitúcii na svete. Doterajším veľkým úspechom projektu je experimentálny objav Higgsovho bozónu, ktorý je zameraný na skúmanie fundamentálnych prírodných zákonov sveta vrátane záhad pôvodu a evolúcie vesmíru.

Na konferencii v Bratislave, ktorá vyvrcholí v piatok 13. októbra, sa mala zúčastniť aj generálna riaditeľka Európskej organizácie pre jadrový výskum CERN Fabiola Gianotti. Tá však na Slovensko z rodinných dôvodov dnes nepricestovala.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
V pondelok čaká Komjatnú odstávka elektriny
<< predchádzajúci článok
V prípade streľby na rodinný dom Rómov polícia vylúčila rasový motív

Odborníci na časticovú fyziku prezentujú svoje zistenia v Bratislave - diskusné fórum čitateľov