Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

18. januára 2006

OSN obnovila lety s humanitárnou pomocou PakistanuOrganizácia Spojených národov v stredu obnovila lety s humanitárnou pomocou v zemetrasením postihnutých oblastiach Pakistanu. Helikoptéry začali opäť lietať po trojdňovom prerušení z dôvodu ...Zdieľať

ISLAMABAD 18. januára (WN/SITA/AP) - Organizácia Spojených národov v stredu obnovila lety s humanitárnou pomocou v zemetrasením postihnutých oblastiach Pakistanu. Helikoptéry začali opäť lietať po trojdňovom prerušení z dôvodu nepriaznivého počasia. Hlavné prístupové cesty do zničených oblastí sú však naďalej zablokované zosunutou pôdou po silných dažďoch a snežení tento týždeň.

"Množstvo ciest zatarasili zosuvy," uviedla Caroline Chaumontová, hovorkyňa Svetového potravinového programu OSN (WFP), ktorý zorganizoval viac ako 9 tisíc letov od ničivého zemetrasenia 8. októbra, pri ktorom zahynulo 87 tisíc ľudí a bez domova zostalo 3,5 milióna osôb. Po cestách sa podarilo dopraviť potraviny a ďalšie zásoby asi pol miliónu ľudí, helikoptéry zásobili iba asi 380 tisíc. Podľa predpovedí počasia bude mierne sneženie a dážď pretrvávať ešte dva alebo tri dni.

Medzinárodné humanitárne organizácie potrebujú ďalšie peniaze na pomoc ľuďom prežívajúcim v neznesiteľných podmienkach. Mnohí v mrazivom počasí nemajú primerané prístrešie, oblečenie a sú odkázaní na potravinovú pomoc. Bývalý americký prezident George Bush, ktorý je osobitným vyslancom OSN pre zemetrasenie v južnej Ázii, musel pre zlé počasie zrušiť utorňajšiu návštevu postihnutej zóny. Namiesto toho navštívil stanový tábor pre 30 tisíc ľudí v Islamabade. Ako povedal, chce dosiahnuť splnenie sľubov medzinárodných darcov. Napriek častým výzvam chýba 550 miliónov dolárov na rozbehnuté projekty OSN.

FOTO:SITA/AP


   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Slovensko je členom Bezpečnostnej rady OSN (11. 10. 2005)nasledujúci článok >>
Pápež Benedikt XVI. pricestoval do Sydney
<< predchádzajúci článok
Teherán by v prípade ohrozenia napadol 32 základní USA

OSN obnovila lety s humanitárnou pomocou Pakistanu - diskusné fórum čitateľov