Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

12. októbra 2017

Parlament rokuje o poslaneckých návrhochParlament sa už dostal k poslaneckým návrhom zákonov, hoci ešte všetky vládne návrhy neprerokoval. Plénum sa k zvyšným dostane až v utorok (17.10.). Ich presun ...Zdieľať
Plénum parlametnu Foto: TASR/Jakub Kotian
Bratislava 12. októbra (TASR) - Parlament sa už dostal k poslaneckým návrhom zákonov, hoci ešte všetky vládne návrhy neprerokoval. Plénum sa k zvyšným dostane až v utorok (17.10.). Ich presun si vyžiadali zdravotné problémy a pracovné povinnosti ministrov. Zákonodarcovia tak prešli k poslaneckým návrhom, rokovanie im ide rýchlo, keďže si odsúhlasili, že sa nebude o prerokovaných právnych normách hlasovať popoludní o 17. hodine. Do diskusie v pléne sa preto zapája len zopár zákonodarcov, ktorí vydržali sedieť v poslaneckých laviciach.


Viaceré poslanecké návrhy zákonov sa tak musia presunúť na koniec schôdze, keďže chýbajú ich predkladatelia. Kritiku voči tomu vyjadril aj podpredseda parlamentu Béla Bugár (Most-Híd), ktorý poznamenal, že tí, ktorí najviac kričali, že sa popoludňajšie hlasovanie zrušilo, v pléne nesedia.

Viaceré novely aktuálne predkladá najmä hnutie OĽaNO. Navrhuje napríklad zrušiť krátenie príspevku na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia (ŤZP) v určitých prípadoch a zabrániť tak trestaniu opatrovateľov. "Ľudia strácajú príjem do rodinného rozpočtu preto, že ŤZP ochorie a hospitalizujú ho. Je nemysliteľné, aby sme dupali po opatrovateľoch a krátili im príspevky," upozornila v pléne poslankyňa OĽaNO Soňa Gaborčáková.

Podľa dnes platného zákona sa totiž stanovuje nižší percentil na výpočet výšky príspevku na opatrovanie, ak zdravotne ťažko postihnutý človek odkázaný na opatrovanie, navštevuje školské zariadenie alebo sa mu poskytuje ambulantná forma sociálnej služby v rozsahu viac ako 20 hodín týždenne. Ak opatrovateľ, spravidla rodič dieťaťa s ťažkým zdravotným postihnutím, uprednostní napr. vzdelanie vo väčšom rozsahu, má nárok len na nižší príspevok na opatrovanie.

"Vzhľadom na to, že za školský rok sa považuje nielen obdobie školského vyučovania, ale aj obdobie školských prázdnin, krátený príspevok na opatrovanie poberajú rodičia detí s ťažkým zdravotným postihnutím aj napríklad počas letných prázdnin, kedy dieťa opatrujú 24 hodín denne," priblížila Gaborčáková. Poslanci navrhujú zjednotiť výšku peňažného príspevku mesačne na 125 % sumy životného minima pre jednu plnoletú fyzickú osobu bez ohľadu na skutočnosť, či sa fyzickej osobe s ťažkým zdravotným postihnutím poskytuje ambulantná forma sociálnej služby alebo navštevuje školské zariadenie v rozsahu viac ako 20 hodín týždenne. Tiež navrhujú vypustiť zo zákona ustanovenie, aby sa príspevok znížil pomernou časťou za dni, počas ktorých bol opatrovaný v zdravotníckom zariadení ústavnej zdravotnej starostlivosti dlhšie ako 30 dní, v školskom zariadení typu školy v prírode a za dni pobytu sociálnej rehabilitácie alebo rekreačného pobytu. "Preto je tu návrh zákona, aby sme konečne opatrovateľov detí alebo starých ľudí dali na prvé miesto," upozornila Gaborčáková.

V ďalšej novele zákona o pohrebníctve chce OĽaNO upraviť slovenskú legislatívu tak, aby garantovala ochranu ľudskej dôstojnosti a dôstojnosti nakladania s ľudskými pozostatkami zamedzením vystavovania tiel zosnulých za účelom dosiahnutia zisku. Obyčajní chcú, aby nakladanie s ľudskými pozostatkami, orgánmi, tkanivom a ľudskými bunkami, a to aj v cezhraničnom styku, podliehalo prísnej kontrole a najmä poučeniu a informovanému súhlasu darcu, respektíve zosnulej osoby. "Aj podujatie, ktoré sa koná v Bratislave od 10. augusta 2017 opätovne v podobe kontroverznej a celoeurópsky kritizovanej výstavy ľudských tiel (Body The Exhibition), preukázalo, že slovenský právny poriadok nedostatočne garantuje dôstojnosť človeka pri nakladaní s jeho pozostatkami, respektíve s časťami tela alebo jednotlivými orgánmi ľudského tela," tvrdia opoziční poslanci hnutia.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Nitrianska MHD stále nemá dosť vodičov. Pomôcť majú šoféri z Ukrajiny
<< predchádzajúci článok
Po bitkách a prepade banky sa Šaľania boja, primátor sa ich upokojuje

Parlament rokuje o poslaneckých návrhoch - diskusné fórum čitateľov