Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

30. júna 2006

Po oznámení koalície Mikloš radšej vstúpil do 2. pilieraMinister financií Ivan Mikloš sa krátko pred uplynutím posledného termínu rozhodol vstúpiť do druhého dôchodkového piliera. Ako uviedol minister, ktorý začiatkom júna oslávil 46. narodeniny, ...Zdieľať

BRATISLAVA 30. júna (WEBNOVINY) - Minister financií Ivan Mikloš sa krátko pred uplynutím posledného termínu rozhodol vstúpiť do druhého dôchodkového piliera. Ako uviedol minister, ktorý začiatkom júna oslávil 46. narodeniny, vzhľadom na svoj vek pôvodne nad kapitalizačným pilierom neuvažoval. Aby totiž sporiteľ získal z druhého piliera vyšší dôchodok ako v priebežnom systéme, mal by si podľa rezortu práce aktívne prispievať na vlastný dôchodkový účet minimálne 18 až 20 rokov. "Po oznámení zloženia novej vládnej koalície mám však veľmi vážne obavy o výšku svojho dôchodku z prvého piliera a rozhodol som sa uzavrieť zmluvu s dôchodkovou správcovskou spoločnosťou," vyhlásil Mikloš.

Po 30. júni tohto roka sa pre väčšinu občanov končí možnosť dobrovoľného vstupu do sporivého piliera. Po tomto termíne môžu do kapitalizačného piliera dobrovoľne vstúpiť už len študenti a nezamestnaní, ktorí neboli od 1. januára 2005 do 30. júna 2006 ani jeden deň dôchodkovo poistení v Sociálnej poisťovni. Tieto osoby sa pritom môžu stať účastníkmi kapitalizačného piliera, ak sa rozhodnú pre vstup do systému do 30 dní od zamestnania sa alebo iného dôvodu vzniku ich dôchodkového poistenia. Osobitné postavenie majú študenti stredných škôl, ktorí sa narodili v roku 1988 a neskôr. Tieto osoby sa stanú účastníkmi druhého piliera povinne.

Od začiatku januára minulého roka sa podľa ministerky práce, sociálnych vecí a rodiny Ivety Radičovej stalo účastníkom systému starobného dôchodkového sporenia už takmer 1,36 mil. osôb. Očakáva pritom ešte približne ďalších 20 tisíc sporiteľov. Na osobných účtoch sporiteľov v dôchodkových správcovských spoločnostiach sa podľa nej v súčasnosti nachádza približne 17,3 mld. Sk.

SITA© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Vlani bolo v zahraničí takmer pol milióna Slovákov
<< predchádzajúci článok
Ak sa bude rúcať to, čo sme vybudovali, budete ma počuť

Po oznámení koalície Mikloš radšej vstúpil do 2. piliera - diskusné fórum čitateľov