Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

25. augusta 2010

Po rukojemníckej dráme na Filipínach padali hlavyFilipínske úrady v stredu suspendovali štyroch policajných dôstojníkov, ktorí velili útoku počas pondelňajšej rukojemníckej drámy, keď o život prišlo osem hongkonských turistov, ...Zdieľať
filipiny Foto: SITA/AP

MANILA 25. augusta (WEBNOVINY) - Filipínske úrady v stredu suspendovali štyroch policajných dôstojníkov, ktorí velili útoku počas pondelňajšej rukojemníckej drámy, keď o život prišlo osem hongkonských turistov, informoval hovorca polície. Filipínsky prezident Benigno Aquino ešte v utorok prisľúbil rýchle prešetrenie okolností drámy, ako aj zabezpečenie ochrany čínskych návštevníkov krajiny.

"Počas čakania na výsledky vyšetrovania (policajti) boli administratívne uvoľnení z ich postov," uviedol pre novinárov hovorca Agrimero Cruz. Štyria policajti velili 200-člennej špeciálnej jednotke, ktorá sa v pondelok pokúsila ukončiť deň trvajúcu rukojemnícku drámu. Tá sa začala, keď bývalý policajt uniesol autobus s hongkonskými turistami. Ôsmi z nich prišli o život počas krvavého konca drámy. Polícia následne priznala taktické a operačné chyby pri riešení situácie. Úrady už incident vyšetrujú a podľa Cruza štyria policajti boli suspendovaní, aby sa zabránilo "zbytočnému ovplyvňovaniu vyšetrovania". Ako dodal, 200 členov zásahového tímu dostalo rozkaz, aby svoje zbrane odovzdali na vykonanie balistických testov.

Všetky vládne úrady na Filipínach v stredu v rámci štátneho smútku na znak sústrasti s Hongkongom spustili štátnu vlajku na pol žrde. Medzi obyvateľmi Hongkongu sa medzitým množia prejavy hnevu v súvislosti s nevydareným zásahom polície proti únoscovi turistického autobusu, ktorý sa skončil krviprelievaním. Samotná filipínska polícia v utorok priznala, že sa pri akcii dopustila viacerých chýb. Policajti najprv začali strieľať do autobusu a rozbili okná kladivami, potom sa však museli vyše hodiny bezmocne prizerať, keďže páchateľ použil rukojemníkov ako živé štíty. Dvanásťhodinovú drámu ukončili vypustením slzotvorného plynu, načo jeden z ostreľovačov zabil únoscu strelou do hlavy. Bývalý policajt požadujúci návrat do funkcie inšpektora dovtedy stihol pozabíjať osem Hongkončanov. Celé dianie na priestranstve pred manilským Rizalovým parkom, ktorý je vyhľadávanou turistickou atrakciou, naživo prenášala televízia.

SITA/AFP

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Ozbrojenci v Hondurase zabili ďalšieho novinára
<< predchádzajúci článok
Cesta medzi Richnavou a Krompachmi oddnes uzavretá

Po rukojemníckej dráme na Filipínach padali hlavy - diskusné fórum čitateľov