Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

09. novembra 2011

Po správe MAAE vyzýva Peking Irán na uvážené správanieČína vyzvala v stredu Irán, aby ukázal "prispôsobivosť a úprimnosť" po vydaní správy Agentúry OSN pre atómovú energiu (MAAE) o iránskom jadrovom programe. MAAE v utorok vo svojej správe ...Zdieľať
maae PEKING 9. novembra (WEBNOVINY) - Čína vyzvala v stredu Irán, aby ukázal "prispôsobivosť a úprimnosť" po vydaní správy Agentúry OSN pre atómovú energiu (MAAE) o iránskom jadrovom programe. MAAE v utorok vo svojej správe uviedla, že Irán pracoval na vývoji atómových zbraní.


Agentúra má "vážne obavy" založené na dôveryhodných informáciách naznačujúce, že islamská republika "vykonávala aktivity týkajúce sa vývoja jadrového výbušného zariadenia".

Hovorca čínskeho ministerstva zahraničia Chung Lej povedal, že Peking, blízky spojenec Iránu, stále študuje správu MAAE vydanú v utorok, no vyzval Teherán na "angažovanú a vážnu" spoluprácu s jadrovou agentúrou.

Ako povedal Chung, otázka iránskeho jadrového programu musí byť vyriešená prostredníctvom dialógu a spolupráce a vyzval MAAE, aby bola spravodlivá a objektívna a snažila sa objasniť "súvisiace otázky".

Vyjadrenia Číny kontrastujú s nahnevanou reakciou Ruska na správu MAAE. Moskva, ktorá je tiež blízkym spojencom Iránu, uviedla v utorok, že je veľmi "sklamaná a znepokojená". Podľa predstaviteľov Ruska správa riskuje zničenie šancí na obnovenie jadrových rokovaní.

Irán stále trvá na tom, že jeho jadrový program je výlučné zameraný na mierové, a nie vojenské účely. Spojené štáty však uviedli, že správa MAAE ukázala, že Irán klamal, a preto sa budú snažiť vyvinúť nátlak a dosiahnuť nové sankcie.

Analytici však predpokladajú, že správa nebude dostatočná na to, aby ich podporili aj Čína a Rusko, ktoré vyzývali MAAE, aby pripravovanú správu zmiernila alebo dokonca nevydala, uviedli v októbri diplomati pre agentúru AFP.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Správa MAAE zvýšila obavy EÚ z iránskych jadrových ambícií
<< predchádzajúci článok
Rokovania eurozóny sú podľa Kalouska záležitosťou celej únie