Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

30. júla 2009

Podľa Obamu sa USA blížia ku koncu recesiePodľa amerického prezidenta Baracka Obamu sú Spojené štáty americké "blízko začiatku konca recesie", pričom práve jeho politika pomohla krajine dostať sa z 19-mesiacov trvajúceho poklesu ekonomiky. ...Zdieľať
RALEIGH 30. júla (WEBNOVINY) - Podľa amerického prezidenta Baracka Obamu sú Spojené štáty americké "blízko začiatku konca recesie", pričom práve jeho politika pomohla krajine dostať sa z 19-mesiacov trvajúceho poklesu ekonomiky. Americký prezident taktiež obraňoval výdavky jeho kabinetu na záchranu bánk a automobilových spoločností General Motors (GM) a Chrysler, keďže práve týmto krokom zabránil prepadu recesie do depresie. "Pravda je taká, že sme zastavili voľný pád. Trhy rastú a finančný systém už nie je na pokraji zrútenia. Tempo rastu nezamestnanosti je na polovičnej úrovni oproti dobe, keď som nastúpil do úradu," povedal Obama. Ako ďalej dodal, ceny domov prvý krát za ostatné tri mesiace vzrástli, čiže niet pochýb, že situácia sa zlepšuje.


Podľa prezidenta bolo správne zachrániť automobilové spoločnosti GM a Chrysler, očakáva však, že obidve splatia vládou poskytnuté úvery v objeme 64 mld. USD. "Zachránili sme stovky pracovných miest a navyše očakávame, že peniaze dostaneme naspäť," vyjadril sa Obama. Podľa niektorých odhadov by k vráteniu financií v prípade GM mohlo dôjsť už v roku 2010 v podobe kombinácii nových akcií a predaja vládneho podielu. Obamovo vyjadrenie prišlo po zverejnení správy, že v prvý deň po zverejnení vládou sponzorovaného programu šrotovného sa v krajine predalo 16 tis. vozidiel.

SITA_Reuters

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Janušek si založil firmu Stavspro
<< predchádzajúci článok
V Handlovej zastrelili hľadaného českého zločinca

Podľa Obamu sa USA blížia ku koncu recesie - diskusné fórum čitateľov