24hod.sk    Zo zahraničia

22. októbra 2005

Poľsko: bude to o prsia

Poľsko žije v očakávaní supertesných prezidentských volieb.

Už zajtra sa rozhodne, kto bude hlavou štátu. Donald Tusk alebo Lech Kaczynski. Prvé kolo vyhral pred dvoma týždňami Tusk. Dostal 36,3 percenta hlasov, Kaczynski 33,1.
Budú to mladí verzus starí. Aj takto si pomáhajú politológovia, keď hovoria o rozdieloch medzi kandidátmi. Podľa prieskumu denníka Gazeta Wyborcza by Tusk, ktorého podporuje hnutie Občianska platforma, medzi ľuďmi vo vekovej kategóri 18-24 rokov vyhral pomerom 70:30. V prípade, že by rozhodovali obyvatelia starší ako 59 rokov, na koni by bol Kaczynski, líder strany Právo a spravodlivosť. Víťazstvo by bolo jeho v pomere 60:40.
Celkovo sú však prieskumy oveľa tesnejšie. Tusk v nich väčšinou vedie, ale len o 4-6 percent. To však nie je oveľa viac ako hranica možnej štatistickej odchýlky. Nehovoriac už o výskume inštitútu PGB, v ktorom vyhral síce Kaczynski, ale na jeho stranu sa priklonilo 50,2 percenta opýtaných. Tuska si vybralo 49,8 percenta. To už nie je ani o prsia, tu už asi rozhodne cieľová fotografia.