Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

04. novembra 2006

Pomoc Srbsku v rámci projektu Spolupráca bez hranícSrbskí colníci sa budú od pondelka vzdelávať na Slovensku v rámci projektu Spolupráca bez hraníc. O rôznych oblastiach colnej problematiky im budú prednášať slovenskí lektori. Agentúru SITA o ...Zdieľať

BRATISLAVA 4. novembra (WEBNOVINY) - Srbskí colníci sa budú od pondelka vzdelávať na Slovensku v rámci projektu Spolupráca bez hraníc. O rôznych oblastiach colnej problematiky im budú prednášať slovenskí lektori. Agentúru SITA o tom informoval Pavol Kelley, riaditeľ neziskovej organizácie Neo, ktorá projekt vymyslela a prispôsobila podmienkam srbských a slovenských colníkov. Projekt pozostáva z analýzy stavu Colnej správy Srbska, transferu know-how formou tréningov a materiálnej pomoci formou počítačovej techniky.

"Slovenská colná správa sa stala prvou colnou správou, ktorá v rámci Európskej únie (EÚ) adresovala pomoc ďalšiemu možnému členovi únie," uviedol pre agentúru SITA Peter Cvik, námestník generálneho riaditeľa colnej správy a šéf expertnej skupiny. Ako ďalej dodal, "Slovensko je predĺženou rukou EÚ na Balkáne, preto ide aj o politický záujem našej krajiny pomôcť Srbsku." Cieľom projektu Spolupráca bez hraníc je vyškoliť minimálne 20 srbských colníkov - lektorov v oblastiach legislatívy spotrebných daní a správy cla, informatiky, výkonu colného dohľadu so zameraním na pôvod tovaru, colnú hodnotu a ochranu práv duševného vlastníctva. Srbskí colníci by mali absolvovať aj tréning zameraný na činnosť colného laboratória. Vyškolení odborní lektori pre Srbsko by mali získané vedomosti odovzdávať ďalej, s cieľom zabezpečiť hladký a bezproblémový vstup do Európskej únie. Projekt je financovaný z prostriedkov Fondu Bratislava - Belehrad v rámci slovenskej zahraničnej pomoci - Slovak Aid a celkové náklady naň sú viac ako tri milióny korún. Ide o odbornú pomoc SR prostredníctvom Ministerstva zahraničných vecí SR v rámci medzinárodnej spolupráce na Balkáne. Colné riaditeľstvo SR poskytne v jej rámci srbskej strane aj materiálnu pomoc. Daruje jej 10 notebookov a jeden projektor.

SITA© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Škola v Anglicku zakazuje deťom objímať sa
<< predchádzajúci článok
Moskva podporí sankcie voči Iránu iba na obmedzené obdobie

Pomoc Srbsku v rámci projektu Spolupráca bez hraníc - diskusné fórum čitateľov