Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

03. júla 2007

Poplatky pre externistov majú zelenú, poslanci prijali noveluSchválená novela vysokoškolského zákona je podľa ministra školstva Jána Mikolaja dobrá aj vzhľadom "na úmornú prácu, ktorú sme vynaložili." Novela podľa neho pomáha zrovnoprávniť prostredie v ...Zdieľať

BRATISLAVA 3. júla (WEBNOVINY) - Schválená novela vysokoškolského zákona je podľa ministra školstva Jána Mikolaja dobrá aj vzhľadom "na úmornú prácu, ktorú sme vynaložili." Novela podľa neho pomáha zrovnoprávniť prostredie v rámci vysokoškolského trhu, verejné vysoké školy budú môcť spoplatňovať externú formu štúdia, ale až po tom, ako vyčerpajú dotácie. Prvý raz bude spoplatnená externá forma štúdia v akademickom roku 2008-2009. Vysoké školy budú môcť brať úvery, vytvárať spoločné pracoviská, spoločné študijné programy nielen s domácimi, ale i zahraničnými školami, dodal minister. Ak novelu podpíše hlava štátu, zmeny začnú platiť od 1. septembra.

Poslankyňa za Smer-SD Jana Laššáková je rada, že sa splnil ďalší bod vládneho programu a tým je schválenie vysokoškolskej novely. "Rozprava bola dlhá, predložených bolo množstvo pozmeňujúcich návrhov, ale tak ako bol zákon schválený, je dobrý," povedala. Nemyslí si, že by niektoré ustanovenia novely boli v rozpore s ústavou, ako o tom hovorila počas rozpravy v parlamentne

Opozícia neskrývala sklamanie z výslednej podoby novely VŠ zákona. Poslankyňa Tatiana Rosová (SDKÚ-DS) si myslí, že "je to zlá správa nielen pre vysoké školy, ale aj pre vysokoškolákov, kvalitu štúdia a ďalšie zlé posolstvo pre kvalitu slovenskej legislatívy." Podľa jej slov sa prijalo veľké množstvo veľmi chaotických opatrení, ktoré nesmerujú k zvýšeniu kvality, ako to tvrdí ministerstvo školstva. Pokiaľ ide o vyberanie poplatkov za externé štúdium, situácia sa dostala do takého stavu, že je to eldorádo nielen pre doteraz pôsobiace pofidérne subjekty, ale pre každého, kto si zmyslí ryžovať v tomto Klondyku, dodala.

Za zlý prázdninový darček pre študentov označil novelu poslanec za KDH Martin Fronc (KDH). "Socialisti spoplatnili vysoké školstvo a oklamali pred voľbami voličov - študentov," dodal s tým, že po tom, ako vláda nezvláda zdravotníctvo, rezort sociálnych vecí, prichádza na rad školstvo. Nevylúčil, že po porade s opozičnými partnermi a právnikmi sa obrátia na Ústavný súd SR.

SITA


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Rakúsko nie je neochotné, pokiaľ ide o rozšírenie schengenu
<< predchádzajúci článok
V bojoch pred mešitou zahynulo v Pakistane 9 ľudí,140 ranených