Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kariéra

11. októbra 2005

PORADŇA : Čo mi patrí za prácu cez víkend?

Zdieľať
Pracujem ako telefonistka na skrátený pracovný úväzok, pričom môj pracovný čas je 30 hodín týždenne. Niekedy pracujem aj vo sviatok, resp. cez víkend. Prácu vo sviatok mi zamestnávateľ v mzde zohľadňuje, avšak prácu cez víkend nie. Na aké mzdové zvýhodnenie mám nárok za prácu cez víkend?
Za prácu vo sviatok patrí zamestnancovi dosiahnutá mzda a mzdové zvýhodnenie vo výške najmenej 50 % jeho priemerného zárobku. Mzdové zvýhodnenie patrí aj za prácu vykonávanú vo sviatok, ktorý pripadne na deň nepretržitého odpočinku zamestnanca v týždni. Ak sa zamestnávateľ so zamestnancom v pracovnej zmluve dohodnú na mzdovom zvýhodnení vyššom, než ukladá Zákonník práce, resp. ak to je upravené v kolektívnej zmluve, je zamestnávateľ povinný postupovať v súlade s pracovnou, resp. kolektívnou zmluvou.
Za prácu cez víkend Zákonník práce zamestnávateľovi neukladá povinnosť poskytovať zamestnancom mzdové zvýhodnenie, ale ak je takýto druh mzdového zvýhodnenia upravený v pracovnej alebo v kolektívnej zmluve, je zamestnávateľ povinný zamestnancom ho poskytnúť.  Pripomíname, že sobota a nedeľa nie sú považované za sviatky.
Na základe uvedeného, ak zamestnávateľ odmeňuje zamestnancov len v súlade so Zákonníkom práce a nemá dohodnuté ďalšie zvýhodnenia v kolektívnej, resp. v pracovnej zmluve, pri poskytovaní mzdových zvýhodnení postupuje v súlade so zákonom.

Lubomíra Laštúvková,
personalistka


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Kohn 11.10.2005
<< predchádzajúci článok
Skúste lepšie spoznať iných