Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

05. septembra 2009

Poslanec by nemal byť aj šéfom VÚC, navrhuje Miššík z SDKÚMedzi poslancami Národnej rady SR, ktorí zasadnú do parlamentných kresiel po budúcich voľbách, by už nemali byť predsedovia vyšších územných celkov. Navrhuje to poslanec SDKÚ-DS Peter Miššík. ...Zdieľať
BRATISLAVA 5. septembra (WEBNOVINY) - Medzi poslancami Národnej rady SR, ktorí zasadnú do parlamentných kresiel po budúcich voľbách, by už nemali byť predsedovia vyšších územných celkov. Navrhuje to poslanec SDKÚ-DS Peter Miššík. Ústavným zákonom chce rozšíriť okruh funkcií, ktoré sú nezlučiteľné s postom poslanca Národnej rady, o výkon funkcie predsedu VÚC. Svoj návrh predložil na septembrovú schôdzu parlamentu, ktorá sa začne budúci týždeň.


„Ak na Slovensku má platiť princíp parlamentnej demokracie – oddelenie výkonnej moci od zákonodarnej, so zvýšením nezávislosti v rozhodovaní samosprávnych orgánov so zabezpečením účinnej kontroly (zamedzeniu klientelizmu a zvýhodňovania jedných na úkor iných), musí byť odňatá možnosť predsedovi vyššieho územného celku využívať zákonodarnú iniciatívu a hlasovanie v parlamente v prospech lokálnych záujmov,“ uvádza Miššík v dôvodovej správe.

Podľa neho je zrejmé, že predseda samosprávneho kraja, ktorý je zároveň poslancom parlamentu je zvýhodnený oproti svojim kolegom, ktorí poslancami Národnej rady nie sú. Poberanie paušálnych poslaneckých náhrad predsedom vyššieho územného celku považuje predkladateľ za ďalší dôvod na to, aby zákonodarný zbor nezlučiteľnosť funkcie poslanca a predsedu samosprávneho kraja prijal. Miššík je tiež presvedčený, že verejný funkcionár môže vykonávať naplno, kvalitne a zodpovedne len jednu z týchto funkcií. V súčasnosti sedí v parlamentnom poslaneckom kresle len jeden predseda vyššieho územného celku - Tibor Mikuš. Ten má pod palcom vedenie Trnavského kraja a do národnej rady kandidoval za ĽS-HZDS, z ktorej vlani vystúpil. V súčasnosti patrí medzi nezaradených poslancov parlamentu.

SITA

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Európska únia varuje pred zavedením turistického poplatku v USA
<< predchádzajúci článok
Pezinok bude žiť niekoľkými výstavami