Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

01. decembra 2018

Premiér Babiš pokladá jadro za základ českej energetikyČeský premiér Andrej Babiš pokladá jadro za základ českej energetiky. Po predchádzajúcich rokovaniach s francúzskymi a americkými predstaviteľmi rokoval v stredu (28. 11.) o ...Zdieľať
Ilustračné foto. Foto: TASR/AP
Praha 1. decembra (TASR) - Český premiér Andrej Babiš pokladá jadro za základ českej energetiky. Po predchádzajúcich rokovaniach s francúzskymi a americkými predstaviteľmi rokoval v stredu (28. 11.) o výstavbe jadrového bloku aj s juhokórejským prezidentom Mun Če-inom, ktorý sa zastavil v Prahe na ceste do Buenos Aires na samit G20.


Kórejský hosť informoval premiéra Babiša, že jeho krajania zvládli budovanie atómky v Abú Zabí v dohodnutom termíne a neprekročili jej pôvodný rozpočet.

Premiér výsledok ocenil a dal ho do protikladu s oneskorovaním a predražovaním budovania jadrových blokov na Slovensku a vo Fínsku.

Mun Če-in podľa portálu ČT24 Andreja Babiša tiež informoval, že Kórejská republika má v prevádzke 24 jadrových blokov. Za 40 rokov ich činnosti nedošlo ani k jednej havárii. V krajine sa teraz budujú ďalšie tri atómové bloky.

Juhokórejská spoločnosť KHNP je jedným zo šiestich záujemcov o výstavbu jadrových blokov v Česku. Okrem nej sa o objednávku usilujú americká spoločnosť Westinghouse, francúzska EdF, čínska China General Nuclear Power, Areva spolu s Mitsubishi Atmea a ruský Rosatom.

Predsedníčka Štátneho úradu pre jadrovú bezpečnosť Dana Drábová v októbri uviedla, že KHNP má teraz zo šiestich záujemcov najlepšie referencie. „Dôležitá je informácia, že Južná Kórea má moderné technológie a presvedčila o nich v Abú Zabí," uviedol v stredu premiér Babiš.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Svetový trh s platinou bude tento aj budúci rok vo výraznom prebytku
<< predchádzajúci článok
Hrnko nevidí problém v tom, že by sa Fico stal šéfom diplomacie