Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

13. júla 2009

Prezident colníkom odobril zvýšenie platovColníci od septembra zarobia viac. Kancelária prezidenta SR dnes informovala, že Ivan Gašparovič podpísal novelu zákona o štátnej službe colníkov. Prilepšia si najmä colníci, ktorí majú najnižšie ...Zdieľať
BRATISLAVA 13. júla (WEBNOVINY) - Colníci od septembra zarobia viac. Kancelária prezidenta SR dnes informovala, že Ivan Gašparovič podpísal novelu zákona o štátnej službe colníkov. Prilepšia si najmä colníci, ktorí majú najnižšie mzdy. Novela zvyšuje platy v deviatich platových skupinách od 40 do 65 percent. Colník, ktorý je zaradený do najnižšej, prvej platovej skupiny, bude po novom dostávať 335 eur. Colníci v najvyššej, deviatej platovej skupine, dostanú 839,50 €. Štát vyjde zvyšovanie platov colníkov okolo 6,7 milióna eur ročne.


Prezidentom odobrená novela sprísňuje kvalifikačné predpoklady na výkon štátnej služby colníkov. Noví colníci sa budú prijímať do colnej správy s najmenej trojmesačnou a najviac 18-mesačnou skúšobnou lehotou. Minister financií bude určovať, koľko colníkov má pracovať v colnej správe. Rozhodne aj o tom, koľko colníkov má byť v jednotlivých platových triedach.

Colníci získavajú vyšetrovacie kompetencie, vďaka ktorým smú viesť trestné stíhanie bez ohľadu na výšku uloženého trestu. V súčasnosti môžu vyšetrovať trestné činy, za ktorých spáchanie možno uložiť najviac trojročné väzenie. Podľa novely colníkov - vyšetrovateľov by malo byť približne 30.

Novela tiež upravuje podmienky predaja cigariet. Parlament schválil, že maloobchodníkom dá mesiac navyše na dopredaj spotrebiteľských balení cigariet, ktoré sa dostali na pulty pred 1. februárom so starou sadzbou spotrebnej dane. Predávať sa budú môcť do 15. novembra, a nie do 15. októbra. Dôvodom posunutia termínu je, že spotrebitelia si nakupovali cigarety najmä v Maďarsku, Poľsku a Česku, kde boli ceny výhodnejšie, keďže meny týchto štátov sa znehodnotili vplyvom hospodárskej krízy.

Prezident dnes podpísal aj novelu zákona o veterinárnej starostlivosti a novelu zákona o podmienkach prevádzky vozidiel v premávke na pozemných komunikáciách.

SITA

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Trh čaká na lepšie výsledky firiem
<< predchádzajúci článok
Dvojča bodol nožnicami do krku, ten neprežil

Prezident colníkom odobril zvýšenie platov - diskusné fórum čitateľov