Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

13. júla 2009

Prezident podpísal energetické zákonyPrezident SR Ivan Gašparovič podpísal zákon o podpore obnoviteľných zdrojov energie (OZE) a vysoko účinnej kombinovanej výroby. Vďaka tomuto zákonu budú mať energetické spoločnosti, ktoré ...Zdieľať
BRATISLAVA 13. júla (WEBNOVINY) - Prezident SR Ivan Gašparovič podpísal zákon o podpore obnoviteľných zdrojov energie (OZE) a vysoko účinnej kombinovanej výroby. Vďaka tomuto zákonu budú mať energetické spoločnosti, ktoré vyrábajú elektrickú energiu prostredníctvom OZE garantovanú výkupnú cenu na obdobie 15 rokov. "Návrhom zákona sa odstraňuje najmä bariéra krátkej garancie cien, ktorá spôsobovala nízky nárast výroby elektriny z týchto zdrojov," uviedlo Ministerstvo hospodárstva SR (MH), ktoré zákon vypracovalo. Zákon o podpore OZE bude účinný od 1. augusta tohto roku


Podľa rezortu hospodárstva sa takto stanovená dlhodobá garancia vzťahuje na výkupnú cenu, ktorú bude určovať Úrad pre reguláciu sieťových odvetví SR (ÚRSO), ako aj na povinný odber takto vyrobenej elektriny distribučnou sústavou. "Navrhuje sa, aby cenu za elektrinu vyrobenú z OZE stanovil úrad tým spôsobom, že zohľadní druh obnoviteľného zdroja energie, použitú technológiu, termín uvedenia zariadenia na výrobu elektriny do prevádzky a veľkosť inštalovaného výkonu zariadenia," uviedol rezort hospodárstva. Výrobcovi elektriny prostredníctvom OZE vyplýva nárok na prednostné pripojenie svojho zariadenia do regionálnej distribučnej sústavy, na prednostný prístup do distribučnej sústavy, na prednostný prenos, na prednostnú distribúciu a dodávku elektriny bez ohľadu na výkon zariadenia. "Výrobca elektriny z OZE alebo vysoko účinnou kombinovanou výrobou bude mať podľa nového zákona právo na odber za cenu elektriny na straty a na doplatok, ktorý predstavuje rozdiel medzi cenou elektriny a cenou elektriny na straty, za predpokladu, že pôjde o zariadenie výrobcu elektriny s celkovým inštalovaným výkonom do 30 MW alebo o zariadenie s celkovým inštalovaným výkonom do 50 MW, pokiaľ je elektrina vyrábaná vysoko účinnou kombinovanou výrobou a energetický podiel obnoviteľných zdrojov energie v palive je vyšší ako 20 percent," dodalo MH.

Prezident SR podpísal aj novelu zákona o energetike. Podľa novely držitelia povolení na podnikanie v energetike už nemajú mať povinnosť oznamovať vlastníkom, že im vstúpia na pozemky, cez ktoré pôjdu elektrické vedenia, zariadenia prenosovej a distribučnej siete. Energetici majú mať možnosť zaťažovať súkromné nehnuteľnosti vecnými bremenami, ktoré sa zaznamenajú do katastra nehnuteľností. Vlastníci nehnuteľností by mali mať za zriadenie vecného bremena nárok na primeranú jednorazovú náhradu. Tá má byť poskytovaná len za výmeru, na ktorej je vlastník obmedzovaný. Ak sa držiteľ povolenia a vlastník nedohodnú na náhrade, má sa určovať znaleckým posudkom. Táto novela nadobúda účinnosť od 1. augusta tohto roka.

Ivan Gašparovič odobril svojim podpisom aj návrh zákona o veterinárnej starostlivosti. Vládny návrh Zákona o veterinárnej starostlivosti zosúlaďuje našu právnu úpravu s právom EÚ.

SITA

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Jahnátek o záujme firmy Hyundai zatiaľ nevie
<< predchádzajúci článok
Trh čaká na lepšie výsledky firiem

Prezident podpísal energetické zákony - diskusné fórum čitateľov