Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

03. mája 2006

Prezident si v internetovej diskusii tipol aj víťaza voliebVíťazom júnových parlamentných volieb bude s najväčšou pravdepodobnosťou Smer-SD. Takto si dnes tipol výsledok volieb prezident Ivan Gašparovič v internetovej diskusii s čitateľmi českého portálu ...Zdieľať

BRATISLAVA 3. mája (WN/SITA) - Víťazom júnových parlamentných volieb bude s najväčšou pravdepodobnosťou Smer-SD. Takto si dnes tipol výsledok volieb prezident Ivan Gašparovič v internetovej diskusii s čitateľmi českého portálu www.aktualne.cz. Dodal však, že o možnej koalícii po voľbách budú rozhodovať dva momenty. Okrem účasti občanov rozhodne aj to, ktoré, minimálne dve v súčasnosti neparlamentné, strany sa dostanú do Národnej rady SR. Na otázku, komu drží palce v českých voľbách už prezident priamo neodpovedal. Povedal, že otázka sympatií je daná českým občanom a im zaželal, aby si zvolili vládu, ktorá bude rozhodovať v ich prospech. V súvislosti so slovensko-českými vzťahmi diskutoval prezident aj na tému rozdelenia spoločnej republiky. Nemyslí si, že by rozpad Československa bol veľkým omylom vtedajších premiérov Václava Klausa a Vladimíra Mečiara. "Skôr si myslím, že nás rozdelenie zblížilo, aj keď to môže pôsobiť paradoxne," skonštatoval Gašparovič. Myslí si, že dnes už netreba riešiť spory o tom, kto na koho dopláca. "Každý sme na svojom, spolu súťažíme, aj si spolu pomáhame, čo je, myslím, dobre," dodal.

Čitateľov portálu zaujímal aj názor hlavy štátu na súčasnú krízu v zdravotníctve. Prezident priznal, že zdravotnícka reforma sa na Slovensku "zrejme" nepodarila. "Je to reforma, ktorú bude potrebné najviac upravovať," povedal v tejto súvislosti prezident, podľa ktorého ak sa v zdravotníckej reforme pacient stane klientom, je to varovný signál, ktorý nie je v súlade ani s článkami ústavy. V nej sa totiž hovorí o tom, že štát sa musí vedieť postarať o svojich občanov, samozrejme, za aktívnej účasti občana. Reformy, ako celok, však považuje hlava štátu za opodstatnené. "No len čas ukáže, či razantnosť a dynamickosť týchto reforiem bude mať dopad, ktorý sme si od nich sľubovali," vyhlásil Gašparovič. V súčasnosti však reformy pre občana priniesli, hlavne v jeho sociálnom postavení, viac problémov ako pozitív. I keď zavedenie rovnej dane považuje hlava štátu skôr za pozitívne ako negatívne. Videl by však možnosť znížiť DPH na potraviny, lieky a pomôcky pre štúdium a literatúru. Celkovo pri hodnotení reforiem prezident pripomenul, že vďaka reformám prišli na Slovensko veľké zahraničné investície.

Ani pri dnešnom rozhovore prezident nezaprel, že je fanúšikom hokeja. Na uštipačnú otázku, či si spomína na poslednú porážku slovenského tímu Čechmi na olympiáde len dodal, že "sme mali smolu." Čitateľom portálu však prezradil, že medzi slovenskými klubmi je jeho favoritom Slovan Bratislava a v Čechách to bola najskôr Sparta, ale keďže vojenskú službu absolvoval v Pardubiciach, tak fandil Tesle Pardubice. "Vôbec český a slovenský hokej, to sú športy, ktorým je prečo fandiť," zhodnotil prezident.

FOTO:SITA


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Prokurátor žiada pre kanibala doživotie
<< predchádzajúci článok
EK navrhuje zvýšiť v roku 2007 výdavky rozpočtu EÚ o 4,6 %