Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

17. marca 2019

Pri útoku Talibanu zahynulo 22 príslušníkov bezpečnostných sílPri útoku fundamentalistického hnutia Taliban na severe Afganistanu prišlo o život 22 príslušníkov afganských bezpečnostných síl. Pri podobnom útoku utieklo a pokúsilo sa ...Zdieľať
Ilustračné foto. Foto: TASR/AP
Kábul 17. marca (TASR) - Pri útoku fundamentalistického hnutia Taliban na severe Afganistanu prišlo o život 22 príslušníkov afganských bezpečnostných síl. Pri podobnom útoku utieklo a pokúsilo sa dostať do susedného Turkménska približne 100 afganských vojakov. Informovala o tom v nedeľu agentúra AP s odvolaním sa na miestnych predstaviteľov.


Predseda rady v provincii Fárjáb na severe Afganistanu uviedol, že talibovia na stanovištia polície a provládnych milícií zaútočili v sobotu večer, čím vyvolali boj, ktorý trval do nedele rána. Pri útoku bolo tiež zranených 20 príslušníkov afganských bezpečnostných síl.

V nedeľu zároveň tamojší predstavitelia informovali, že z boja s Talibanom v západoafganskej provincii Bádghís utieklo minulý týždeň okolo 100 vojakov, ktorí sa pokúsili prekročiť štátnu hranicu.

Člen provinčnej rady Muhammad Naser Nazárí uviedol, že vojaci hranice nesmeli prekročiť a že ich osud zostáva zatiaľ neznámy. Taliban zverejnil fotografie zajatých vojakov na sociálnych sieťach.

Hovorca guvernéra spomínanej provincie povedal, že počas prebiehajúceho boja v okrese Bálá Murgháb, kde armáda podnikla nálety a poslala vojenské posily, zahynulo 16 vojakov a ďalších 20 utrpelo zranenia. Hovorca dodal, že niekoľko vojakov sa pokúsilo utiecť, presný počet však neuviedol. Podľa neho v boji prišlo o život vyše 40 povstalcov.

Nazárí uviedol, že v boji s Talibanom zahynulo 50 vojakov a približne ďalších 100 je nezvestných. Dodal, že okres Bálá Murgháb je takmer úplne pod kontrolou Talibanu.

AP pripomína, že hnutiu Taliban sa v posledných rokoch podarilo obsadiť polovicu územia Afganistanu a denne podniká útoky na afganských vojakov s veľkými stratami na životoch. K útokom dochádza aj v čase, keď prebiehajú intenzívne mierové rokovania medzi Spojenými štátmi a predstaviteľmi Talibanu s cieľom nájsť mierové riešenie konfliktu v Afganistane, ktorý trvá už 17 rokov a medzičasom sa stal vôbec najdlhšou vojnou v amerických dejinách.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
M. Kotleba si nevie Z. Čaputovú predstaviť ako hlavného veliteľa OS SR
<< predchádzajúci článok
Deutsche Bank a Commerzbank rokujú o možnej fúzii

Pri útoku Talibanu zahynulo 22 príslušníkov bezpečnostných síl - diskusné fórum čitateľov