Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

17. marca 2019

Odstúpenie prezidenta Butefliku žiada aj hlavná islamská stranaNa archívnej snímke Abdal Azíz Buteflik.Zdieľať
Na archívnej snímke Abdal Azíz Buteflik. Foto: TASR/AP
Alžír 17. marca (TASR) - Popredný alžírsky islamský politik Abderrazak Makri v súvislosti s týždne trvajúcimi masovými protivládnymi protestmi vyzval tamojšieho dlhoročného prezidenta Abdala Azíza Butefliku a ďalšiu vládnucu elitu, aby odstúpili. Informovala o tom v nedeľu agentúra DPA.


"Skupina (vládnuca) odmietla do dnešného dňa a tohto momentu odpovedať Alžírčanom. Musí počúvať hlas ulice a implementovať čo chce," vyhlásil v sobotu večer prostredníctvom online zverejneného vyhlásenia Makri, ktorý je šéfom najväčšej islamskej strany v Alžírsku Hnutie za mierovú spoločnosť.

Makri v súvislosti s protiprezidentskými demonštráciami vyzval na ich mierový priebeh.

"Musíme zabezpečiť, aby (protestné) hnutie neskĺzlo do násilia. Je to zodpovednosťou ľudí, ako aj bezpečnostných a vojenských orgánov," dodal.

V dôsledku hromadných protestov, ktoré sa začali vo februári, Buteflika v pondelok vyhlásil, že v nadchádzajúcich prezidentských voľbách už nebude kandidovať. Avšak zo svojej funkcie neodstúpil a tvrdí, že v nej zotrvá až do prijatia novej ústavy.

V úrade chce zotrvať do najbližších prezidentských volieb - tie boli vypísané na apríl, ale Buteflika ich odložil na neurčito.

Aj v piatok sa v uliciach zhromaždili tisícky Alžírčanov a žiadali radikálnu zmenu systému.

Prezident Buteflika, ktorý je v úrade od roku 1999, má vážne zdravotné problémy a na verejnosti takmer nevystupuje. Mnohí Alžírčania ho vnímajú len ako bábku v rukách armády, rodinných klanov a vplyvnej podnikateľskej elity.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Politologička: Časť spoločnosti vyznáva antisystémové hodnoty
<< predchádzajúci článok
Hoci kandidát M. Kotleba nepostúpil, zo svojho výsledku má dobrý pocit

Odstúpenie prezidenta Butefliku žiada aj hlavná islamská strana - diskusné fórum čitateľov