Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

07. septembra 2007

Prírodná galéria umeleckej keramiky v BeladiciachK rozmanitosti kultúrneho života v nitrianskom regióne už pár rokov prispieva Medzinárodný keramický workshop. Začiatky tohto významného podujatia siahajú do roku 1999, kedy sa uskutočnil po ...Zdieľať

BRATISLAVA 7. septembra (WN/PR) - K rozmanitosti kultúrneho života v nitrianskom regióne už pár rokov prispieva Medzinárodný keramický workshop. Začiatky tohto významného podujatia siahajú do roku 1999, kedy sa uskutočnil po prvýkrát. Doterajších 7 ročníkov sa zúčastnilo takmer 50 umelcov z 20 krajín celého sveta (Argentína, Bulharsko, ČR, Egypt, Francúzsko, Holandsko, Chorvátsko, Izrael, Japonsko, Kazachstan, Litva, Lotyšsko, Maďarsko, Rakúsko, SR, Srbsko, Taiwan, Turecko, USA a Veľká Británia).

Workshopy sa každoročne konali v Kaštieli Beladice Pustý Chotár, ktorý je od roku 2003 súčasťou Park hotela Tartuf. Historický neoklasicistický kaštieľ je spolu s priľahlým 5 hektárovým parkom evidovaný ako kultúrna pamiatka SR. Celý areál spravuje od roku 1998 Jozef Vyskoč a jeho firma, ktorá ho zrekonštruovala a prinavrátila mu tak jeho umelecko-historickú hodnotu. Súčasťou plánu renovácie kaštieľa bola aj myšlienka organizovať tu kultúrne podujatia. Dôležitým impulzom pre usporiadanie samotného keramického workshopu bolo stretnutie J. Vyskoča s keramikom Iljom Holešovským, ktorého zaujalo prostredie kaštieľa a samotný nápad. Rozhodol sa podieľať na organizácii workshopu a stal sa jeho spoluorganizátorom.

Medzinárodné workshopy boli stretnutím tvorcov a ľudí, navzájom známych, ale aj neznámych, z rôznych kultúr, krajín, miest. Pod vplyvom vzájomných podnetov, vlastných zážitkov, skúseností i prostredia vznikli jedinečné pracovné situácie, ktorých výsledkom boli krásne a zaujímavé diela. Umelci pracovali s rôznymi druhmi materiálu. V miestnych ateliéroch ho pretvárali na estetické a unikátne keramické objekty menších a väčších rozmerov. Časť z originálnych umeleckých diel zostala na mieste konania, keďže cieľom organizátorov bola od prvého ročníka výzdoba interiérov historického kaštieľa. Zároveň boli workshopy zamerané na parkovú keramiku. Tá sa postupne inštalovala v okolitom parku a dotvárala tak prostredie celého areálu kaštieľa a hotela.

Na Medzinárodný keramický workshop, jeho výsledky, priamo nadväzuje projekt Prírodnej galérie umeleckej keramiky. Jej slávnostné otvorenie sa uskutočnilo v piatok 31. augusta 2007. Súčasťou sprievodného programu bola výstava drevených plastík E. Gálovej – Kaducovej „Drevo a ja“.

Beladická Prírodná galéria bude unikátnou a výnimočnou v rámci celého Slovenska - na inom mieste sa doposiaľ podobná trvalá umelecká prezentácia keramických diel v historických objektoch nenachádza. Bude voľne prístupná všetkým návštevníkom kaštieľa, hotela, turistom a širokej verejnosti. V krásnom prostredí tu bude možné vidieť diela známych svetových a európskych keramikov i sochárov. Otvorenie Prírodnej galérie je realizované s finančnou podporou Ministerstva kultúry SR, Nitrianskeho samosprávneho kraja a Mesta Nitry.

„KERAMIKA má mnohé podoby, rozmanité tvary, má estetickú aj úžitkovú hodnotu a človeka v jeho tisícročnej histórii sprevádza ako užitočný predmet aj dekorácia či ozdoba, ako výraz jeho potrieb a túžob, ako doplnok i umelecké dielo.
Keramickému umeniu sa v minulých rokoch v areáli kaštieľa Beladice Pustý Chotár, kultúrnej pamiatky SR, počas siedmich workshopov venovalo takmer 50 umelcov zo 4 svetadielov. Ich umelecké artefakty postupne nahradili to, čo sa z pôvodnej výzdoby neoklasicistického kaštieľa nezachovalo, čo sa stratilo, zničilo alebo aj zmizlo. Vďaka práci keramikov areál získava novú identitu, nový charakter, jedinečnosť a predstavujú sa v ňom súčasné svetové keramické trendy. Rekonštrukciou kaštieľa, modernou dostavbou jeho funkčných častí, tu vznikol nový komplex a keramici z celého sveta Vás pozývajú na jeho prehliadku“.
akad. soch. Ilja Holešovský

Bližšie informácie na: www.tartuf.sk

SITA


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Kvintový Dvojkoncert v premiére v Bratislave
<< predchádzajúci článok
Licenčná rada dostala 29 sťažností na STV a sedem na SRo