Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

05. decembra 2011

Putinova strana utrpela vo voľbách tvrdý úderVládnuca strana Jednotné Rusko síce zvíťazila v nedeľných parlamentných voľbách, tesná väčšina v parlamente je však úderom pre súčasného premiéra Vladimira Putina, ako aj zostavovateľa budúcej ...Zdieľať
bez nazvu MOSKVA 5. decembra (WEBNOVINY) - Vládnuca strana Jednotné Rusko síce zvíťazila v nedeľných parlamentných voľbách, tesná väčšina v parlamente je však úderom pre súčasného premiéra Vladimira Putina, ako aj zostavovateľa budúcej vlády, prezidenta Dmitrija Medvedeva. Prípady častého porušenia zákona okrem toho konštatovala Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE).


Podľa organizácie, ktorá monitorovala 115 volebných miestností, hlasovanie „charakterizovali časté procedurálne porušenia a prípady zjavnej manipulácie s hlasovacími lístkami ako aj viacnásobné hlasovanie." Konštatovala tiež, že predvolebnú kampaň narušilo obmedzovanie politickej súťaže a nezávislosti médií.

OBSE manipuláciu v prospech vládnucej strany Jednotné Rusko konštatovala aj napriek sklamaniu, ktoré nepochybne prežíva jej líder Putin a Medvedev, zostavovateľ budúcej vlády. Už predvolebné prieskumy však ukazovali prudký pokles Putinovej popularity, ako aj to, že strana nezíska ústavnú väčšinu.

Jednotné Rusko, ktoré denník Vedomosti označil za „stranu menšiny,“ síce získalo polovicu hlasov ruských voličov, v niektorých regiónoch však jej podpora nedosiahla ani 30 percent. "Je to obrovský rozdiel oproti roku 2007, keď Putin a jeho strana získali viac ako 64 percent oproti terajším 49,54 percentám,“ uviedol predseda volebnej komisie Vladimir Churov po spočítaní 96 percent hlasov.

Jednotné Rusko zostalo síce neporazené vo všetkých 83 ruských regiónoch, nedosiahlo však viac ako tretinu hlasov vo viacerých husto obývaných oblastiach, čo je veľký zvrat oproti predchádzajúcej dominancii. Najhorší výsledok zaznamenalo v regióne Jaroslavľ severne od Moskvy, iba 29 percent, čo je len o päť percent viac ako komunistická strana.

Putin v centrále strany po boku s Medvedevom vyhlásil, že „dokážu zaistiť stabilný rozvoj krajiny.“ Pri podpore polovice ruských voličov má aj podľa Medvedeva Jednotné Rusko morálne právo pokračovať v danom kurze. Voľby podľa prezidenta ukázali aj to, že napriek pochybnostiam demokracia v Rusku funguje.

OBSE: Ruské voľby poznamenali časté porušenia zákona

"Celé voľby boli naklonené v prospech vládnej strany, volebné úrady neboli nezávislé, väčšine médií chýbala nestrannosť a do procesu neprimerane zasahovali štátne úrady na všetkých úrovniach," konštatovala pozorovateľská misia OBSE, na ktorej sa zúčastnili aj členovia Parlamentného zhromaždenia Rady Európy. Aj predvolebnú kampaň narušilo obmedzovanie politickej súťaže a nezávislosti médií.

Na voľbách sa síce zúčastnilo sedem strán, odmietnutie volebnej registrácie niektorým politickým subjektom však "zúžilo politickú súťaž". "Tieto voľby boli ako hra, v ktorej mohli ísť na ihrisko len niektorí hráči, a ktorá bola naklonená len jednému hráčovi," povedala Heidi Tagliaviniová, ktorá stojí na čele pozorovateľskej misie OBSE.

Strana premiéra Vladimira Putina by mala obsadiť 238 zo 450 kresiel v Štátnej dume. V roku 2007 pritom strana disponovala ústavnou väčšinou, keď ju zastupovalo až 315 poslancov. Všetky ostatné strany si v porovnaní s predošlými voľbami polepšili.

Na druhom mieste sa umiestnila Komunistická strana Ruskej federácie (KPRF) predsedu Gennadija Zjuganova, ktorej farby by malo hájiť 92 poslancov. Do parlamentu sa prebojovalo aj Spravodlivé Rusko (SR) so ziskom 64 mandátov a nacionalistická Liberálnodemokratická strana Ruska (LDPR) Vladimira Žirinovského, ktorá obsadí 56 parlamentných kresiel.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Neplaťte spoluúčasť pri poškodení čelného skla
<< predchádzajúci článok
K Srbsku v EÚ majú stále výhrady Nemci, Rakúšania a Briti

Putinova strana utrpela vo voľbách tvrdý úder - diskusné fórum čitateľov