Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zaujímavosti

29. decembra 2021

Radi sledujete nočnú oblohu? Čoskoro budú na pozorovanie meteorického roja Kvadrantíd vynikajúce podmienkyNa pozorovanie každoročného meteorického roja Kvadrantíd, ktorý je činný od 30. decembra do 7. januára 2022, budú vynikajúce podmienky. Ako v tlačovej správe ozrejmila Slovenská akadémia vied (SAV), ...Zdieľať
gettyimages 1200892456 676x407 29.12.2021  - Na pozorovanie každoročného meteorického roja Kvadrantíd, ktorý je činný od 30. decembra do 7. januára 2022, budú vynikajúce podmienky. Ako v tlačovej správe ozrejmila Slovenská akadémia vied (SAV), nočná obloha nebude rušená jasom Mesiaca.


Dodala, že po Novom roku budú výborné podmienky aj na pozorovanie krátkoperiodickej kométy 67P/Čurjumov-Gerasimenko. Vzhľadom na jej jasnosť okolo desiatej magnitúdy postačí pozorovateľom aj malý ďalekohľad. V decembri kométa vychádza dve hodiny po západe Slnka, začiatkom januára bude viditeľná celú noc.

SAV objasnila, že pri pozorovaní meteorického roja Kvadrantíd nebude nočná obloha rušená jasom Mesiaca, pretože v čase maxima bude len jeden deň po nove. „Maximum roja nastane 3. januára. Bude trvať len niekoľko hodín. Prevažná väčšina meteorov sa objaví od zotmenia do polnoci a pozorovať budeme môcť až 45 meteorov za hodinu,“ podotkol Ján Svoreň z Astronomického ústavu SAV.


Zdroj: Webnoviny.sk - Radi sledujete nočnú oblohu? Čoskoro budú na pozorovanie meteorického roja Kvadrantíd vynikajúce podmienky © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Schwarzenegger a Shriverová sú oficiálne rozvedení. Súdili sa 10 rokov
<< predchádzajúci článok
Pozrite si s nami, aké hudobné zážitky nás čakajú v novom roku!