Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zaujímavosti

29. decembra 2021

Elon Musk čelí kritike za blízke stretnutia jeho družíc s čínskou vesmírnou stanicou


Tagy: Vesmír

Podnikateľ a vynálezca Elon Musk čelí kritike na sociálnych médiách po sťažnosti Číny, ktorej vesmírna stanica sa musela vyhnúť zrážke so satelitmi internetovej siete Starlink jeho spoločnosti SpaceX.Zdieľať
musk 676x442 29.12.2021  - Podnikateľ a vynálezca Elon Musk čelí kritike na sociálnych médiách po sťažnosti Číny, ktorej vesmírna stanica sa musela vyhnúť zrážke so satelitmi internetovej siete Starlink jeho spoločnosti SpaceX.

Preventívna kontrolaČínska vesmírna stanica mala tento rok podľa Pekingu dve „blízke stretnutia“ s družicami Starlink. Čína sa na ne sťažovala na Úrade OSN pre vesmírne záležitosti (UNOOSA). Incidenty zatiaľ nezávisle neoverili, uvádza BBC.

Spomenuté incidenty sa podľa dokumentu, ktorý Čína predložila na UNOOSA tento mesiac, odohrali 1. júla a 21. októbra.

„Z bezpečnostných dôvodov čínska vesmírna stanica zaviedla preventívnu kontrolu predchádzania zrážkam," uviedol Peking v dokumente zverejnenom na webovej stránke úradu. SpaceX bezprostredne nereagoval na žiadosť BBC o komentár.

Vlna kritika na sieti Weibo


Po zverejnení sťažnosti sa voči Muskovi, ktorý je v Číne veľmi známy aj vďaka jeho automobilke Tesla, Starlinku a Spojeným štátom zdvihla na čínskej mikroblogovacej sieti Weibo vlna kritiky. Satelitná sieť si tam vyslúžila prirovnanie k vesmírnemu odpadu či americkým zbraniam.

Čína tiež obvinila USA z ohrozovania astronautov ignorovaním povinností vyplývajúcich z dohôd o vesmíre. Hovorca čínskeho ministerstva zahraničia uviedol, že Čína vyzýva Spojené štáty na zodpovedné správanie sa.

Vedci upozorňujú na riziká zrážok vo vesmíre a vyzývajú vlády vo svete, aby sa delili o informácie o zhruba 30-tisíc satelitoch a kozmickom odpade na orbite Zeme. SpaceX vyslala na obežnú dráhu takmer 1 900 družíc zo siete Starlink a plánuje vyslať ešte tisícky ďalších.


Zdroj: Webnoviny.sk - Elon Musk čelí kritike za blízke stretnutia jeho družíc s čínskou vesmírnou stanicou © SITA Všetky práva vyhradené.

Tagy: Vesmír
   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Osobnosťou roka 2021 sa podľa amerického magazínu Time stal Elon Musk (13. 12. 2021)
 Musk: Prvý štart kozmickej lode Starship je spojený s veľkým rizikom (18. 11. 2021)nasledujúci článok >>
Pozrite si s nami, aké hudobné zážitky nás čakajú v novom roku!
<< predchádzajúci článok
V Egypte po tisícročiach preskúmali mumifikované telo faraóna, pomohli digitálne technológie